Strona główna » Ortopedia » Kolano
Najczęstsze Interna Ginekologia Chirurgia Pediatria Ortopedia Rehabilitacja Urologia Badania diagnostyczne Laryngologia Okulistyka Neurologia Psychiatria Onkologia
Zdrowie i uroda
Medycyna alternatywna
Arytmie, czyli zaburzenia rytmu serca

REKLAMA
 

Urazy, złamaniaOsteoporozaEndoprotezoplastyka stawówArtroskopiaKolanoBiodro Staw skokowyKończyna górnaKręgosłupInne

Ból kolana - torbiel Bakera

 


Na jakiej podstawie lekarz stawia diagnozę?

Właściwym specjalistą, który powinien prawidłowo zdiagnozować torbiel podkolanową jest lekarz ortopeda. Jednak doświadczony lekarz innej specjalności, także poradzi sobie z problemem. Po zebraniu wywiadu, przystąpi do badania fizykalnego. Oglądnie dokładnie kolano, po czym będzie je zginał i prostował, starając się jednocześnie wymacać cystę. Z łatwością można wyczuć wypełniający ją płyn (objaw chełbotania). Torbiel Bakera daje na tyle typowe objawy, że w zasadzie badanie fizykalne bardzo często jest wystarczające do właściwego rozpoznania. W celu potwierdzenia diagnozy można wykonać badanie USG okolicy dołu podkolanowego. Inną metodą jest wykonanie RTG z kontrastem. Specjalny środek cieniujący podaje się do stawu, dzięki czemu można wykryć ewentualne połączenie jamy stawu z torbielą. Czasami w celu dokładniejszego ustalenia przyczyny powstawania torbieli podkolanowej zleca się wykonanie badania rezonansem magnetycznym (MRI) lub nawet artroskopii.

 

Torbiel Bakera (TB) widziana w zdjęciu

z badania rezonansem magnetycznym (MRI)

 

W jaki sposób leczy się torbiel Bakera? 

Sposób leczenia uzależniony jest przede wszystkim od nasilenia objawów. Jeśli objawy są stosunkowo łagodne i nie zakłócają codziennego życia, wystarczające okazuje się najczęściej leczenie niechirurgiczne. Przez kilka dni należy ograniczyć wysiłek i obciążenie kolana. Starać się dużo leżeć z chorym kolanem uniesionym do góry. Wskazane są także zabiegi fizykoterapii. Lekarz może się także zdecydować na nakłucie torbieli i odessanie zalegającego w niej płynu. Jednocześnie może wstrzyknąć w jej okolicę leki sterydowe, mające za zadanie złagodzić stan zapalny.

Jeśli to podejście nie okaże się skuteczne, torbiel nie cofnęła się, bądź urosła z powrotem po punkcji, być może konieczny będzie zabieg chirurgiczny. Polega on na usunięciu cysty i ewentualnym zszyciu uszkodzonej torebki stawowej. Zabieg jest prosty, przeprowadzany w miejscowym lub ogólnym znieczuleniu. Najczęściej nie wymaga hospitalizacji i pacjent jeszcze tego samego dnia wraca do domu.

 

Po wykonanym zabiegu, kolano będzie zabandażowane, lekarz może też założyć szynę. Założone szwy, w zależności od rodzaju wchłoną się same, bądź będą wymagały usunięcia po około dwóch tygodniach. W pierwszej dobie po zabiegu, staraj się utrzymywać operowaną okolicę suchą, nie myj jej wodą. Po tym czasie można brać prysznic nie mocząc jednak miejsca zabiegu. Powinno się je natomiast przemywać trzy lub cztery razy dziennie wodą z mydłem lub bawełnianymi wacikami nasączonymi wodą utlenioną.

 

Jeśli torbiel Bakera jest wynikiem innej toczącej się w organizmie choroby, należy leczyć przede wszystkim schorzenie podstawowe. W innym przypadku może ona odrastać i wymagać kolejnych zabiegów. Jeśli przyczyną są choroby reumatyczne, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów czy dna moczanowa, należy zwrócić szczególną uwagę na ich prawidłowe leczenie. W przeciwnym wypadku, mogą one doprowadzić nie tylko do ponownego pojawienia się torbieli ale także do wielu poważniejszych komplikacji.

 

Kiedy dodatkowo skontaktować się z lekarzem?

Torbiel Bakera i miejsce zabiegu znajdują się w okolicy, w której biegną duże naczynia krwionośne i ważne nerwy. Zdarza się to bardzo rzadko, jednak w wyjątkowych okolicznościach może dochodzić do ich uszkodzenia. Jeśli pacjent odczuwa drętwienia lub osłabienie czucia i siły w operowanej kończynie, należy skontaktować się z lekarzem.

Innymi niepokojącymi objawami mogą być:

  • narastający z dnia na dzień ból w okolicy podkolanowej lub w łydce
  • narastający obrzęk kolana, łydki lub stopy
  • trudności z oddychaniem
  • nagły ból w klatce piersiowej
  • wysoka gorączka

 

 

Autor : Artur Gwoździowski

Weryfikacja merytoryczna : Lek. med. Jan Paradowski
Data modyfikacji: 08.04.2009, avs

 

 


« powrót
1 | 2
Dieta dobra dla naszego umysłu
1Gdy bolą stawy - terapia Orthokine
2Zespół kanału nadgarstka
3Osteoporoza (łac.osteoporosis)
4Opis zabiegu operacyjnego – artroskopowa rekonstrukcja więzadła krzyżowego stawu kolanowego
5Opis pobytu i procedur medycznych podczas hospitalizacji pacjenta – Alloplastyka stawu biodrowego ( Endoprotezoplastyka biodra )
6Zespół Marfana (łac. syndroma Marfan)
7Ból kolana - torbiel Bakera
8Reumatoidalne zapalenie stawów, RZS (łac.polyarthritis reumatoidea)
9Opis zabiegu operacyjnego – alloplastyka całkowita cementowa stawu kolanowego
Porady medyczne

REKLAMA


 

  
  
  
2009-04-05 18:55:13 | Ewa
RE: Ból kolana - torbiel Bakera
Po zabiegu bardzo często boli mnie kolano po przejściu nie dużych odległości.
Czy to normalna dolegliwość?
2009-06-24 10:23:06 | anna
RE: Ból kolana - torbiel Bakera
Mnie też czasem pobolewało, po jakimś czasie przestało. Jeżeli ból u Ciebie nie minie to warto zgłosić się do lekarza.
2009-07-02 20:16:31 | adam
RE: Ból kolana - torbiel Bakera
Jestem po dwóch operacjach i kilku punkcjach, cysta ciągle nawraca mam problemy z chodzeniem 200m a najgorsze przy wstawaniu i siaadaniu.
2010-02-15 16:35:49 | R.F
RE: Ból kolana - torbiel Bakera
ja jestem właśnie po zabiegu chirurgicznym mam opatrunek na całym kolanie widzialem dzisiaj rane po zabiegu i byłem w szoku jak ją zobaczyłem 10cm na 10cm co prawda cysta była wielkosci kiwi ogólnie jestem zadowolony z zabiegu ale niewiem jaki mam robić ćwiczenia może jest jeszcze za wcześnie bo jeszcze mam szwy pod kolanem napiszcie coś
2010-09-24 10:29:17 | track401
RE: Ból kolana - torbiel Bakera
jestem po operacji torbieli podkolanowej no i co z tego. Bula pod kolanem jest tak co tydzien. Jak sie bula zrobi to bol i chodzic trudno zwlaszcza po schodach. No i sciaganie i diprophos do nastepnego tygodnia. Jestem zapisany na artroskopie?.......
2010-10-18 18:32:47 |
RE: Ból kolana - torbiel Bakera
mam nadwage od miesiąca dokucza mi torbiel bakera narazie biorę leki
2012-05-23 10:44:51 | megi 1
RE: Ból kolana - torbiel Bakera
JESTEM 10 lat po zabiegu do tej pory było wszystko ok jednak od paru miesięcy zaczęła pobolewać mnie łydka wcześniej w nocy złapał mnie skurcz łydki bardzo silny pod kolanem pojawił się znowu guz , obecnie domowe sposoby już zawiodły i poddałam się krio terapi to jest takie zamrażanie czuje już poprawę najgorsze jest schodzenie po schodach,Arto skopie miałam w drugim kolanie nie polecam to naprawdę ostateczność a i tak co jakiś cza mam robione blokady dostaje zastrzyki w kolano i tak ciągnę , z roku na rok oby jak najdłużej lekarstwo oszczedzać się ciekawe tylko jak .

2009 Doctormed.pl Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Wszystkie materiały zamieszczone na stronach Portalu Medycznego Doctormed.pl nie mogą stanowić podstawy do podejmowania działań o charakterze zdrowotnym, a w szczególności do stosowania bądź niestosowania określonej terapii, przyjmowania lub nie przyjmowania leków itp.