Strona główna » Ortopedia » Kolano
Najczęstsze Interna Ginekologia Chirurgia Pediatria Ortopedia Rehabilitacja Urologia Badania diagnostyczne Laryngologia Okulistyka Neurologia Psychiatria Onkologia
Zdrowie i uroda
Medycyna alternatywna
Arytmie, czyli zaburzenia rytmu serca

REKLAMA
 

Urazy, złamaniaOsteoporozaEndoprotezoplastyka stawówArtroskopiaKolanoBiodro Staw skokowyKończyna górnaKręgosłupInne

Ból kolana - torbiel Bakera

Co to jest torbiel?

Torbiel to inaczej cysta. Jest to zamknięta struktura, która normalnie nie występuje w organizmie. Torbiele są dość powszechnym zjawiskiem i mogą pojawiać się w różnych częściach ciała, u osób w różnym wieku. Najczęściej zawierają płynną, galaretowatą lub półstałą substancję wypełniającą ją. Mogą mieć bardzo różne rozmiary, niekiedy są niewielkie, prawie niezauważalne, czasem jednak rosną do takich rozmiarów, że mogą powodować przesunięcie narządów lub wywierać na nie ucisk.

 

Co to jest torbiel Bakera?

Torbiel Bakera nazywana jest także torbielą podkolanową (łac. cystis poplitea, ang. popliteal cyst). Jest wypełnioną płynem cystą, pojawiającą się do tyłu od stawu kolanowego. Osiąga raczej niewielkie rozmiary, ale wystarczające do jej palpacyjnego wykrycia. Może być też widoczna jako guzek podskórny. Jest to zmiana łagodna, nie rakowa. Niekiedy może dojść do pęknięcia torbieli. Wtedy, zawarty w niej płyn, wydostaje się i może przedostawać się w okolicę łydki. Nie jest to sytuacja zagrażająca życiu, może jednak być mylona z zakrzepowym zapaleniem żył, które jest bardzo poważnym schorzeniem. Jego objawy to obrzęk kończyny, ból, zaczerwienienie skóry w miejscu wystąpienia, gorączka.

Schemat przedstawia torbiel Bakera (TB) mającą kontakt z jamą stawu kolanowego.

Tworzy ona charakterystyczne wybrzuszenie skóry w okolicy podkolanowej

 

Jak powstaje torbiel Bakera?

Staw kolanowy, tak jak i inne stawy składa się z dwóch powierzchni stawowych, łączących się ze sobą w sposób ruchomy. Powierzchnie te wysłane są chrząstką stawową, która zmniejsza tarcie między nimi. Cały staw otoczony jest torebką maziową, zawierającą płyn stawowy. Służy on jako substancja smarująca chrząstki stawowe.

 

Jeśli płynu stawowego jest zbyt dużo, może on przeciekać przez uszkodzoną torebkę stawową lub naciskać na nią formując torbiel. Przyczynami tego stanu mogą być: uraz stawu (przetoka stawowa), jego stan zapalny lub choroby przewlekłe takie jak reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) lub dna moczanowa. Do powstania torbieli podkolanowej częściej dochodzi u sportowców oraz u osób z nadwagą. Związane jest to z nadmiernym obciążeniem stawu kolanowego. Stany te mogą doprowadzać do zwiększonej produkcji płynu stawowego lub uszkodzenia torebki stawowej, co sprzyja rozwojowi torbieli Bakera.

Kiedy podejrzewać torbiel Bakera?

Podstawowym objawem jest wyczuwalny guzek w okolicy podkolanowej (za kolanem). Innym częstym objawem jest ból w okolicy lub w samym stawie kolanowym. Czasami ból ten może być powodowany przez chorobę podstawową, która spowodowała powstanie torbieli Bakera (uraz, stan zapalny). Czasami może dawać objawy drętwienia łydki. Ma to miejsce zwłaszcza wtedy, gdy cysta jest stosunkowo duża i uciska na przebiegające w jej okolicy naczynia krwionośne i nerwy. Jeśli dodatkowo pojawia się ból w okolicy łydki, może to wskazywać, że torbiel pękła a jej zawartość wylała się do otaczających tkanek i spłynęła niżej. Płyn w pękniętej torbieli zostanie wchłonięty przez organizm, jednak sama torbiel może w przeciągu kilku dni wypełnić się z powrotem płynem.

 

czytaj dalej ...


« powrót
1 | 2
następna »
Dieta dobra dla naszego umysłu
1Gdy bolą stawy - terapia Orthokine
2Zespół kanału nadgarstka
3Osteoporoza (łac.osteoporosis)
4Opis zabiegu operacyjnego – artroskopowa rekonstrukcja więzadła krzyżowego stawu kolanowego
5Opis pobytu i procedur medycznych podczas hospitalizacji pacjenta – Alloplastyka stawu biodrowego ( Endoprotezoplastyka biodra )
6Zespół Marfana (łac. syndroma Marfan)
7Ból kolana - torbiel Bakera
8Reumatoidalne zapalenie stawów, RZS (łac.polyarthritis reumatoidea)
9Opis zabiegu operacyjnego – alloplastyka całkowita cementowa stawu kolanowego
Porady medyczne

REKLAMA


 

  
  
  
2009-04-05 18:55:13 | Ewa
RE: Ból kolana - torbiel Bakera
Po zabiegu bardzo często boli mnie kolano po przejściu nie dużych odległości.
Czy to normalna dolegliwość?
2009-06-24 10:23:06 | anna
RE: Ból kolana - torbiel Bakera
Mnie też czasem pobolewało, po jakimś czasie przestało. Jeżeli ból u Ciebie nie minie to warto zgłosić się do lekarza.
2009-07-02 20:16:31 | adam
RE: Ból kolana - torbiel Bakera
Jestem po dwóch operacjach i kilku punkcjach, cysta ciągle nawraca mam problemy z chodzeniem 200m a najgorsze przy wstawaniu i siaadaniu.
2010-02-15 16:35:49 | R.F
RE: Ból kolana - torbiel Bakera
ja jestem właśnie po zabiegu chirurgicznym mam opatrunek na całym kolanie widzialem dzisiaj rane po zabiegu i byłem w szoku jak ją zobaczyłem 10cm na 10cm co prawda cysta była wielkosci kiwi ogólnie jestem zadowolony z zabiegu ale niewiem jaki mam robić ćwiczenia może jest jeszcze za wcześnie bo jeszcze mam szwy pod kolanem napiszcie coś
2010-09-24 10:29:17 | track401
RE: Ból kolana - torbiel Bakera
jestem po operacji torbieli podkolanowej no i co z tego. Bula pod kolanem jest tak co tydzien. Jak sie bula zrobi to bol i chodzic trudno zwlaszcza po schodach. No i sciaganie i diprophos do nastepnego tygodnia. Jestem zapisany na artroskopie?.......
2010-10-18 18:32:47 |
RE: Ból kolana - torbiel Bakera
mam nadwage od miesiąca dokucza mi torbiel bakera narazie biorę leki
2012-05-23 10:44:51 | megi 1
RE: Ból kolana - torbiel Bakera
JESTEM 10 lat po zabiegu do tej pory było wszystko ok jednak od paru miesięcy zaczęła pobolewać mnie łydka wcześniej w nocy złapał mnie skurcz łydki bardzo silny pod kolanem pojawił się znowu guz , obecnie domowe sposoby już zawiodły i poddałam się krio terapi to jest takie zamrażanie czuje już poprawę najgorsze jest schodzenie po schodach,Arto skopie miałam w drugim kolanie nie polecam to naprawdę ostateczność a i tak co jakiś cza mam robione blokady dostaje zastrzyki w kolano i tak ciągnę , z roku na rok oby jak najdłużej lekarstwo oszczedzać się ciekawe tylko jak .

2009 Doctormed.pl Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Wszystkie materiały zamieszczone na stronach Portalu Medycznego Doctormed.pl nie mogą stanowić podstawy do podejmowania działań o charakterze zdrowotnym, a w szczególności do stosowania bądź niestosowania określonej terapii, przyjmowania lub nie przyjmowania leków itp.