Strona główna » Badania diagnostyczne » Kolonoskopia
Najczęstsze Interna Ginekologia Chirurgia Pediatria Ortopedia Rehabilitacja Urologia Badania diagnostyczne Laryngologia Okulistyka Neurologia Psychiatria Onkologia
Zdrowie i uroda
Medycyna alternatywna
Arytmie, czyli zaburzenia rytmu serca

REKLAMA
 

Interpretacja wyników badańMorfologia (krew)USG, RTGTomografia komputerowaRezonans magnetycznyGastroskopia KolonoskopiaBronchoskopiaCytologiaBiopsjaInne

Bronchoskopia - opis badania

Bronchoskopia to inaczej wziernikowanie układu oddechowego. Do badania wykorzystuje się specjalne urządzenie zwane bronchoskopem. Jest to rodzaj endoskopu wykonanego z tworzywa sztucznego, który umożliwia dokładną ocenę układu oddechowego. Obecnie używane są giętkie bronchoskopy, które zginają się zgodnie z krzywizną badanego układu. Na końcu przyrządu znajduje się obiektyw, umożliwiający oglądanie wnętrza organizmu, źródło bardzo mocnego światła, oraz kanał roboczy, przez który mogą być wprowadzane dodatkowe przyrządy umożliwiające pobranie wycinka do badań lub wykonanie zabiegu. Obraz z obiektywu poprzez światłowód trafia najczęściej na ekran monitora, który obserwuje lekarz badający. Obraz badania w postaci filmów i zdjęć fotograficznych może być zapisywany do późniejszej oceny. Przy rękojeści bronchoskopu znajdują się pokrętła, dzięki którym operator może kierować urządzenie do wybranego oskrzela.  

 

Przed badaniem powinno się wykonać szereg badań:

 • Badanie krzepliwości krwi i ilości płytek
 • Zdjęcie RTG klatki piersiowej
 • EKG
 • Spirometria

Pacjent nie powinien spożywać pokarmów przez minimum cztery godziny oraz nie powinien przyjmować płynów przez minimum dwie godziny przed badaniem. Przez 24 godziny przed badaniem pacjent nie powinien palić papierosów. Spożywanie pokarmów dozwolone jest dopiero po dwóch godzinach od ustąpienia znieczulenia. W przeciwnym razie może dojść do zachłyśnięcia, gdyż znieczulenie znosi także odruch połykania. Zabieg przeprowadzany jest w warunkach szpitalnych, przy znieczuleniu miejscowym. Początkowo lekarz znieczula nasadę języka i tylną ścianę gardła, aby zahamować odruch wymiotny. Następnie przez szparę w krtani wstrzykuje głębiej środek znieczulający. Odbywa się to przy głębokim wdechu pacjenta, dzięki czemu środek dociera bardzo głęboko. Dodatkowo stosuje się środki uspokajające i zmniejszające wydzielanie śluzu w drzewie oskrzelowym.

 

Bronchoskopia jest procedurą bezpieczną i może być wykonywana u pacjentów w każdym wieku. Lekarz wprowadza bronchoskop pacjentowi leżącemu na plecach, poprzez usta lub nos. Ocenia się kolejno krtań i ruchomość strun głosowych, drożność i ruchomość tchawicy, oskrzeli głównych, płatowych i segmentowych. Lekarz zwraca także uwagę na wygląd błon śluzowych i wydzielinę. Poza samym badaniem możliwe jest też pobranie wycinków do badań histopatologicznych oraz pobieranie wydzielin do badań bakteriologicznych lub cytologicznych (w celu wykrycia komórek nowotworowych). Badanie nie jest długie, trwa maksymalnie do 30 minut.

 

 

 

 

 

 

Przeciwwskazania do jego wykonywania obejmują:

·         astmę o ciężkim przebiegu

·         ciężką niewydolność oddechowa

·         niedawno przebyty zawał serca

·         ciężkie arytmie serca

·         niewydolność krążenia

·         niestabilny stan ogólny pacjenta

·         poważne zaburzenia krzepliwości krwi.

Badanie to wykonuje się z następujących wskazań diagnostycznych:

 • krwioplucie
 • nawracające zapalenie dolnych dróg oddechowych bądź płuc
 • duszności o niewyjaśnionej przyczynie
 • wykrztuszanie dużej ilości ropnej lub śluzowej wydzieliny
 • przewlekły lub napadowy kaszel o niejasnej przyczynie
 • niedodma płuca
 • zmiany w badaniu rentgenograficznym
 • podejrzenie nowotworu
 

 

 

czytaj dalej ...


« powrót
1 | 2
następna »

Tagi:
badania
Uważaj na kalorie latem
1Biopsja
2Bronchoskopia - opis badania
3Endoskopia
4Obrazowanie rezonansu magnetycznego
5Cytologia, USG i mammografia w życiu kobiety
6Badanie biochemiczne krwi
7Morfologia krwi i jej badanie
8Niedokrwistość, anemia (łac. anaemia)
9Morfologia krwi
10Cytologia, USG i mammografia w życiu kobiety
Porady medyczne

REKLAMA


  
  
  
2010-11-06 13:57:20 | ula
RE: Bronchoskopia - opis badania
Przeraża mnie to !!!

2009 Doctormed.pl Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Wszystkie materiały zamieszczone na stronach Portalu Medycznego Doctormed.pl nie mogą stanowić podstawy do podejmowania działań o charakterze zdrowotnym, a w szczególności do stosowania bądź niestosowania określonej terapii, przyjmowania lub nie przyjmowania leków itp.