• Mężczyzna u podologa – jakie choroby stóp mają najczęściej?

  Mężczyzna u podologa – jakie choroby stóp mają najczęściej?

  Pielęgnacja stóp przez wielu panów postrzegana jest jako zjawisko mało męskie. Błędnym przekonaniem się, że zadbane stopy to tylko domena kobiet. Mężczyźni również powinni korzystać z pomocy podologa, gdy zaczną im dokuczać nieprzyjemne objawy. Z czym panowie najczęściej się borykają?

  Wilgotne i nieprzyjemnie pachnące stopy

  Nadmierna potliwość stóp to częsta przypadłość zwłaszcza u mężczyzn, którzy również latem chodzą w zabudowanym obuwiu. Narażeniu są również ci panowie, którzy przez kilka godzin noszą grube buty robocze. Do innych przyczyn potliwości stóp zaliczyć można nieodpowiednią dietę, choroby metaboliczne i neurologiczne, zaburzenia hormonalne. Zadaniem podologa będzie przeprowadzenie wywiadu z pacjentem i ustalenie, dlaczego nadmierna potliwość i niego występuje. W następnej kolejności zaproponuje rozwiązania, których celem będzie przywrócenie komfortu pacjentowi.

  Zrogowaciała skóra i pękające pięty

  Skóra mężczyzn jest grubsza i mniej wrażliwa od skóry kobiet, szczególnie ta, która znajduje się na stopach. Duże obciążenie, jakiemu poddawane są stopy sprawia, że warstwa naskórka musi być twardsza niż w innych miejscach. Sucha skóra stóp powinna być pierwszym sygnałem, który zmobilizuje mężczyznę do zabiegów pielęgnacyjnych w domu. Istotne jest nie tylko ścieranie martwego naskórka przy pomocy tarki lub pumeksu, ale również nawilżanie skóry. Jeśli problem ten zostanie lekceważony, a podolodzy potwierdzają, że w większości przypadków tak się właśnie zdarza, pojawią się bolesne pęknięcia, z których może sączyć się wydzielina ropna. W takiej sytuacji wizyta u podologa jest wręcz wskazana!

  Grzybice – nie lekceważ tego problemu

  Nieprzyjemne swędzenie, zaczerwienienie czy łuszczenie się skóry mogą być pierwszymi objawami grzybicy. W zależności od jej rodzaju pojawić się może również zmiana koloru płytki paznokciowej na żółtą, a nawet pęcherzyki i grudki na skórze. Grzybicy paznokci bardzo trudno się pozbyć, dlatego jeśli zostanie zauważona między palcami, należy natychmiast zacząć jej przeciwdziałać. Wizyta u podologa to najlepsze rozwiązanie, ponieważ pozostawienie grzybicy z nadzieją, że zniknie sama nie jest dobrym pomysłem. Aby w przyszłości uniknąć problemu, warto wiedzieć, co przyczynia się do powstania i rozwoju grzybicy. Są to chodzenie boso w miejscach publicznych, pocenie się stóp w obuwiu nieprzepuszczającym powietrza, nadmierne obciążenie kończyn dolnych, a także długie przyjmowanie antybiotyków. Więcej na temat leczenia grzybicy w Foot-Med Kraków tutaj.

  Skomentuj →

Photostream