• Oparzenia słoneczne

  Oparzenia słoneczne

  Oparzenia słoneczne są w istocie nasilonym odczynem rumieniowym wywołanym przez promienie ultrafioletowe o długości fali 280-320nm (UVB). Do oparzenia słonecznego dochodzi w wyniku nadmiernej ekspozycji skóry na działanie promieni słonecznych bez uprzedniego zastosowania środków ochronnych. Nawet kilkudziesięciominutowe przebywanie osoby nie przygotowanej na silnym słońcu, może doprowadzić do poważnych oparzeń.

  Objawy tych oparzeń są podobne do objawów oparzeń termicznych. Rozwijają się i są one widoczne po 1-4 godzin od nasłonecznienia. W zależności od natężenia odczynu, na skórze pojawiają się: rumień połączony z pieczeniem, obrzęk, a nawet pęcherze. Skóra, zamiast zostać opalona, staje się czerwona, wrażliwa i pokryta pęcherzami.
  Zmiany zwykle ustępują po 1-2 dniach, pozostawiając złuszczający się naskórek i przebarwienia skóry. Pod kontrolą lekarza można stosować specjalne maści i okłady. Oczywiście należy wtedy bezwzględnie unikać słońca. Jeżeli oparzenie słoneczne jest bardzo rozległe, może ono doprowadzić nawet do wstrząsu i wówczas wymaga szybkiej interwencji lekarskiej.

  Sposoby udzielania pomocy w przypadkach porażeń słonecznych:

  · przejść do miejsca zacienionego,
  · posmarować oparzone miejsca odpowiednią pianką kosmetyczną,
  · unikać ponownej ekspozycji na promienie słoneczne,
  · stosować okłady z zimnej wody, które łagodzą objawy.

  Zalecenia:

  By ustrzec się oparzenia słonecznego należy podczas pierwszych wiosennych lub letnich silniejszych nasłonecznień, stopniowo przyzwyczajać skórę do operowania słońca.
  Pierwsze opalanie nie powinno trwać dłużej niż kilkanaście minut.
  Powinno się stosować kremy z filtrami UV.
  Dzieci do 1 roku życia nie wolno wystawiać na bezpośrednią ekspozycję promieni słonecznych.
  Naturalna ochronna powłoka skórna dzieci starszych jest rozpuszczalna w wodzie. Podczas przebywania w wodzie są bardzo narażone na oparzenia słoneczne. Zaleca się stosowanie wodoodpornych kremów dla dzieci.
  Ubrania z naturalnej bawełny w kolorze białym przepuszczają około 30% promieniowania UVB. Dlatego stosowanie białej odzieży nie zapewnia ochrony przed oparzeniem słonecznym.

  Skomentuj →

Photostream