• Pryszczyca (afoza, łac. Aphtae epizooticae) – objawy, leczenie

  Pryszczyca (afoza, łac. Aphtae epizooticae) – ostra, bardzo zaraźliwa wirusowa choroba zwierząt racicowych hodowlanych i dzikich. Zwana także zarazą pyska i racic.

  Choroba ta występuje na całym świecie. Na zakażenie tą chorobą wrażliwe są bydło, trzoda chlewna, owce, kozy, bawoły, renifery, wielbłądy, dziki oraz przeżuwacze dziko żyjące. W obrębie tego samego gatunku wrażliwość na zakażenie jest różna.

  Źródła zakażenia i patogeneza

  Pryszczyca należy do najbardziej zakaźnych chorób zwierząt. Szerzy się przez kontakt pośredni i bezpośredni (drogą kropelkowa), za pośrednictwem ludzi, zwierząt i roślin, artykułów spożywczych, samochodów, nawierzchni dróg, targowisk, wszelkich przedmiotów, a także z wiatrem (60 km na lądzie i nawet 300 km nad morzem). Wirus wydalany jest ze śliną, mlekiem, kałem już w okresie wylęgania choroby.

  Objawy

  Okres inkubacji 2 do 7 dni, czasami może wynieść 10 dni. Pierwszym objawem jest gorączka, która jest dużo wyraźniej zaznaczona u zwierząt młodych. W obrazie krwi początkowo występuje leukocytoza, później leukopenia.
  Rozróżnia się dwie postacie choroby:

  • Postać łagodna
  • Postać złośliwa

  Zmiany anatomopatologiczneRozpoznawanie

  W okresie powstawania pęcherzy pryszczyca jest łatwa do rozpoznania. Choroba jest trudna do rozpoznania klinicznego w początkowym i końcowym stadium.

  Rozpoznanie różnicowe

  Należy uwzględnić różne procesy chorobowe w obrębie jamy ustej przypominajace pryszczycę. U owiec należy wykluczyć: chorobę niebieskiego języka, niesztowicę, nekrobacylozę. U świń należy wykluczyć: chorobę pęcherzykową, pęcherzykowe zapalenie jamy ustnej.

  Leczenie

  Leczenie pryszczycy jest prawnie zabronione !!

  Zapobieganie i zwalczanie

  Pryszczyca jest chorobą zwalczaną z urzędu.

  Zachorowania ludzi – zoonoza

  Jako zoonoza jest spotykana rzadko. Nie powoduje powikłań ani zgonu. W większości przypadków przebieg jest lekki. Najczęściej występują następujące objawy: gorączka, wymioty, pęcherze na wargach, języku, policzkach. Mogą wystąpić także pęcherze na skórze rąk. Przebieg choroby jest łagodny i kończy się wyzdrowieniem w ciągu 8 do 12 dni.

   

  Skomentuj →

Photostream