• Rozstępy – skąd się biorą i jak je usunąć?

  Rozstępy – skąd się biorą i jak je usunąć?

  Problem rozstępów pojawia się najczęściej u kobiet w ciąży, jednak nie tylko. Z tego typu zmianami skórnymi borykają się również osoby otyłe, a także takie, u których proces wzrostu następował bardzo gwałtownie. Od czego zależy ich powstawanie oraz jak zminimalizować ich widoczność?

  Proces powstawania rozstępów

  Głównym czynnikiem warunkującym pojawianie się zmian na skórze w postaci rozstępów są zaburzenia hormonalne. W ich wyniku dochodzi do dysfunkcjo komórek, które odpowiedzialne są za wytrzymałość i elastyczność skóry, a więc elastyny i włókien kolagenowych. Kiedy dochodzi do nadmiernego rozpychania skóry, wskutek rosnącego brzucha ciążowego lub szybkiego wzrostu u nastolatków, kiedy rozstępy pojawiają się najczęściej na plecach, dochodzi do rozerwania włókien kolagenowych.

  Zapobieganie rozstępom jest możliwe!

  W walce z rozstępami skuteczna będzie aktywność fizyczna, która korzystnie wpłynie na skórę, poprawiając jej elastyczność i jędrność. Dzięki temu nie dojdzie również do dużych wahań wagi, które wymuszają na skórze rozciągnięcie się. Konieczne jest także stosowanie odpowiednich kremów, najlepiej z kolagenem, które korzystnie wpłyną na kondycję skóry. Skuteczne będzie też stosowanie masaży szczotką z grubego włosia, szczypanie się w miejscu, gdzie dochodzi do rozciągnięcia skóry (najczęściej brzuch) oraz korzystanie z peelingów domowych.

  Profilaktyka jest niezwykle ważna i może uchronić przed pojawieniem się rozstępów lub zminimalizować ich rozmiar i widoczność. Jeśli nie będzie stosowana, prawdopodobnie ostatecznym rozwiązaniem będzie skorzystanie z zabiegów medycyny estetycznej.

  Usuwanie rozstępów – laser frakcyjny

  Usuwanie blizn i rozstępów z pomocą lasera to bezpieczna i skuteczna metoda. Zabieg polega na punktowym uszkadzaniu skóry, która w ten sposób zostaje pobudzona do rozpoczęcia naturalnych procesów gojenia się i regeneracji. Wiązki lasera docierają do tkanek podskórnych, a nawet do głębokich warstw naskórka. Uszkadzanie skóry polega na tworzeniu przez laser mikroskopijnych dziurek, co sprawia, że zabieg jest niemal bezbolesny, a okres rekonwalescencji po nim jest bardzo krótki. Jeśli obawiamy się bólu, można poprosić o znieczulenie miejscowe.
  Po wykonaniu laseroterapii pojawić się mogą zaczerwienienia i delikatny obrzęk. Nie jest to jednak niebezpieczne. Zabieg zazwyczaj wykonywany jest od 3 do 5 razy. Ich ilość zależy przede wszystkim od tego, jak duży obszar rozstępy zajmują oraz jak bardzo bruzdy te są głębokie. Lekarz medycyny estetycznej dostosuje siłę emitowanego światła tak, by skutecznie pozbyć się uporczywego problemu.

  Skomentuj →

Photostream