• Wizyta u alergologa – testy skórne

  Wizyta u alergologa – testy skórne

  Pacjent ze stwierdzoną alergią kierowany jest do alergologa, którego zadaniem jest określenie przyczyny alergii, dzięki wykonaniu m. in. testów skórnych. Biorąc pod uwagę objawy pacjenta, jak również występowanie w środowisku alergenów wziewnych alergolog wykonuje testy skaryfikacyjne, punktowe, lub z próby z zadraśnięciem.

  Testy te polegają na umieszczeniu niewielkiej kropli roztworu podejrzanego alergenu w niewielkim nakłuciu lub zadrapaniu zdrowej skóry przedramienia bądź pleców. O uczuleniu świadczy reakcja (zaczerwienienie, pęcherzyk) porównywalna z kontrolą dodatnią. Aby ten test był miarodajny, przygotowując się do niego należy odstawić leki przeciwhistaminowe i sterydowe zgodnie ze wskazówkami lekarza.

  W sytuacji kiedy odstawienie leków nie wchodzi w rachubę, bądź stan skóry na to nie pozwala,  można przeprowadzić test radioalergosorpcji (RAST): w próbce krwi pobranej od pacjenta oznacza się poziom przeciwciał IgE dla branych pod uwagę alergenów. Są to testy bezpieczne.

  Dla zweryfikowania wyniku możliwe jest wykonanie testu śródskórnego, pozwalającego na głębsze umieszczenie roztworu alergenu i wywołanie silniejszej reakcji (czerwonawa obwódka pojawia się po ok 15- 20 minutach lub po kilku godzinach). Jest on bardziej ryzykowny ale i czulszy.

  Test skórny

  Test naskórny pomocny w przypadkach kontaktowego zapalenia skóry. W teście badający nanosi w specjalnych pojemniczkach alergeny i przykleja je plastrami na plecach. Zachodzące reakcje alergiczne uzewnętrzniają się w postaci zaczerwienienia, pęcherzyków i guzków. Odczytu dokonuje się po dwóch, trzech i czterech dniach. Do badania należy przystąpić po ustąpieniu zmian alergicznych i odstawieniu leków, należy również unikać podrażnienia przez światło słoneczne.

   

  Skomentuj →

Photostream