• Cięcie cesarskie i szkoła rodzenia – blizny, poród

  Cięcie cesarskie i szkoła rodzenia – blizny, poród

  Jest to chirurgiczna metoda rozwiązania ciąży. Samo określenie „cięcie cesarskie” pochodzi jeszcze z czasów starożytnego Rzymu, gdzie prawo zakazywało…

  Cięcie cesarskie jest to chirurgiczna metoda rozwiązania ciąży. Samo określenie „cięcie cesarskie” pochodzi jeszcze z czasów starożytnego Rzymu, gdzie prawo zakazywało pochówku ciężarnej kobiety, bez wyciągnięcia z jej ciała płodu. Martwe dziecko wyjmowano z ciała kobiety po wcześniejszym przecięciu brzucha.

  Zabieg przeprowadza się poprzez przecięcie skóry i głębszych powłok ściany jamy brzusznej, otwarcie macicy i wyciągnięcie z niej dziecka. Najczęściej stosuje się cięcie w poprzek brzucha nad spojeniem łonowym.

  Blizna po cięciu cesarskim

  Cięcie można wykonać w znieczuleniu ogólnym lub przy znieczuleniu miejscowym. Ten pierwszy rodzaj znieczulenia stosuje się zazwyczaj w nagłych sytuacjach. Pacjentka jest nieprzytomna na czas zabiegu. Podawane dożylnie leki przenikają do krwi dziecka, co nie jest dla niego obojętne. Znieczulenie miejscowe przeprowadza się podając lek zewnątrzoponowo, w okolicę lędźwiową kręgosłupa. Pacjentka jest przytomna, ale jej dolna część ciała pozbawiona jest czucia.

  blizna-po-cieciu-cesarskim

  Zabieg może być wcześniej zaplanowany, kiedy już w trakcie ciąży wiadomo, że rozwiązanie siłami natury będzie zbyt ryzykowne bądź niemożliwe. Czasem natomiast podczas samego porodu podejmuje się decyzję o cięciu cesarskim. Niekiedy są to tak naglące przypadki, że liczy się każda minuta zwłoki.

  Wskazania do planowego zabiegu cięcia cesarskiego:

  • głęboka krótkowzroczność matki
  • ułożenie poprzeczne płodu
  • ułożenie miednicowe, ale tylko czasem
  • nieprawidłowości budowy miednicy kobiety
  • łożysko przodujące
  • nie poddające się leczeniu nadciśnienie tętnicze spowodowane ciążą
  • ciąża mnoga
  • wady serca matki
  • zaawansowany wiek kobiety
  • duża masa urodzeniowa dziecka

  Wskazania do nieplanowego zabiegu cięcia cesarskiego:

  • zakażenia wewnątrzmaciczne
  • odklejenie się łożyska
  • niedotlenienie płodu
  • zahamowanie porodu
  • zapadnięcie się pępowiny
  • pęknięcie blizny po wcześniejszym cesarskim cięciu

  Poród przez cięcie cesarskie

  W ostatnich latach gwałtownie wzrasta liczba zabiegów tego typu. Coraz częściej kobiety decydują się właśnie na cesarskie cięcie. Często jest to spowodowane obawą przed bólem i tym że kobieta może nie podołać temu trudnemu wyzwaniu. W szpitalach publicznych zabieg jest wykonywany z konkretnych wskazań, natomiast prywatne kliniki często oferują możliwość przeprowadzenia cesarskiego cięcia na życzenie. Koszt takiej procedury wynosi od 4 do 9 tysięcy złotych. Większość lekarzy jest jednak zdania, że niepowikłany poród powinien odbywać się siłami natury. Zabieg niesie ze sobą pewne niebezpieczeństwa. W trakcie jego trwania częściej zdarzają się powikłania, takie jak krwotoki, uszkodzenie pęcherza moczowego lub moczowodów. Wzrasta też ryzyko wystąpienia późniejszych problemów z płodnością i komplikacji w postaci ciąży pozamacicznej. Często zdarzają się trudności przy następnych porodach, które także muszą być rozwiązywane operacyjnie.

  porod-przez-ciecie-cesarskie

  Szkoły rodzenia

  Obecnie mamy bardzo dużą ofertę szkół rodzenia. Nad wyborem tej właściwej warto się chwilę zastanowić. Pełny program szkolenia powinien poruszać zarówno tematy ciąży, samego porodu jak i przygotowania do rodzicielstwa. Warto także zwrócić uwagę na ceny, gdyż mogą się one wyraźnie różnić w poszczególnych ośrodkach.

  Cykl zajęć powinien składać się z części teoretycznych jak i praktycznych. Przyszli rodzice będą mogli się sporo dowiedzieć na temat przebiegu porodu, różnych jego form, rodzajów znieczulenia. Dzięki temu lepiej przygotują się do tego wielkiego wyzwania, jakim niewątpliwie są narodziny dziecka. Na zajęciach podkreśla się bardzo ważną rolę psychologiczną partnera przez cały okres porodu. Ćwiczenia praktyczne polegają na nauce właściwego parcia i oddychania a także na poprawie ogólnej kondycji ciężarnej.

  Na szkoleniach zwraca się także dużą uwagę na okres poporodowy i opiekę nad maleństwem. Kobieta uczy się ćwiczeń, które pomogą jej odzyskać formę po okresie ciąży, oraz właściwego, w okresie karmienia piersią, odżywiania. Zdobywa wiele cennych informacji na temat metod karmienia, kąpieli i przewijania dziecka.

  Autor: Artur Gwoździowski

  Skomentuj →

Photostream