• Metody walki z bólem podczas porodu

  Każda kobieta jest inna i każda inaczej znosi poród. Niektóre kobiety odczuwają mniej nasilone bóle porodowe, inne zaś opisują je jako nie do zniesienia. Istnieje wiele metod walki z nim…

  Naturalne metody walki z bólem porodowym

  Każda kobieta jest inna i każda inaczej znosi poród. Niektóre kobiety odczuwają mniej nasilone bóle porodowe, inne zaś opisują je jako nie do zniesienia. Istnieje wiele metod walki z nim.

  Sposoby naturalne nie są tak skuteczne, jak metody farmakologiczne, jednak mają wiele zalet. Przede wszystkim nie wpływają niekorzystnie na ciężarną kobietę i dziecko, a także pozwalają w pełni przeżywać wspaniały moment narodzin dziecka. Nie zawsze są jednak wystarczające.

  Ważne jest odpowiednie nastawienie psychiczne. Strach dodatkowo nasila odczuwanie bólu. Gdy ból się wzmaga, ulgę może przynieść pozytywne nastawienie, myślenie o czymś przyjemny, o maleństwie, które się zaraz narodzi, o kochającym partnerze, który jest obok. To wszystko pobudza organizm do produkcji endorfin, które są naturalnymi substancjami przeciwbólowymi.

  Ważnym aspektem walki z bólem jest właściwe oddychanie. Między skurczami należy oddychać powoli i głęboko, głownie torem brzusznym. Szkoły rodzenia uczą między innymi technik prawidłowego oddychania w trakcie porodu.

  Wiele kobiet twierdzi, że ulgę przynosi im zmiana pozycji ciała. Kobieta powinna być aktywna tak długo, jak tylko może. Leżenie na plecach powoduje nasilenie bólu. Chodzenie, kucanie, pochylanie się, ruszanie biodrami, czasem pozycja „na czworaka” zmniejsza dolegliwości i przyśpiesza właściwy poród.

  Masaż bolącej części ciała także uśmierza ból. Najlepiej jeśli wykonuje go osoba bliska, co daje kobiecie dodatkowo poczucie ciepła i wsparcia. Masować można przede wszystkim dolny odcinek pleców, dolną część brzucha, barki. Czasem wystarczy gdy ukochany partner głaszcze po dłoniach lub policzkach, aby przynieść rodzącej ukojenie.

  Leki stosowane w walce z bólem porodowym

  W razie potrzeby stosuje się także metody farmakologiczne. Znieczulenie zewnątrzoponowe polega na wprowadzeniu, przez specjalny cewnik do przestrzeni międzykręgowej, leku który znieczula od pasa w dół. Niestety może to spowodować zmniejszenie efektywności skurczy i wpływać na wydłużenie całego porodu.

  Dolargan jest także stosowany niekiedy w łagodzeniu bólu. Jest to silny lek przeciwbólowy, ma jednak wiele wad. Działa rozkurczowo co może wydłużyć czas porodu. Czasami może wywoływać nudności i wymioty. Może też wprawiać kobietę w stan pewnego rodzaju błogości czy też oszołomienia, przez co może ona nie doświadczyć w pełni pierwszego spotkania z dzieckiem. Lek nie jest też obojętny dla noworodka. Czasem powoduje u niego objawy nadmiernego uspokojenia i zaburzenia oddychania. W celu zapobiegnięcia tym zjawiskom, zaraz po porodzie podaje się noworodkowi inny lek znoszący działanie dolarganu.

  Znieczulenie ogólne stosowane czasem w sytuacjach pilnego zabiegu cięcia cesarskiego sprawia, że kobieta jest nieprzytomna i w ogóle nie odczuwa bólu.

  Autor: Artur Gwoździowski

  Skomentuj →

Photostream