• Choroby nerek rozwijają się niedostrzegalnie

  Choroby nerek rozwijają się niedostrzegalnie

  Każdego roku wzrasta liczba osób cierpiących na choroby nerek. Statystyki mówią o przyroście chorych o 7-10 proc. rocznie. W Polsce na choroby nerek cierpią ponad cztery miliony osób, drugie tyle jest nią zagrożone. Do upośledzenia czynności nerek dochodzi w konsekwencji wielu chorób – nadciśnienia, cukrzycy, infekcji, czynników genetycznych. Gdy nerki przestają oczyszczać krew z toksyn i produktów przemiany materii, jedynym ratunkiem dla chorego jest dializoterapia lub przeszczep. Przewlekła niewydolność nerek jest chorobą nieuleczalną. Chorzy nierzadko dializowani są przez kilkadziesiąt lat, dlatego niezmiernie ważna jest dla nich jakość dializ, która decyduje o standardzie życia, samopoczuciu i przede wszystkim – zwiększa szanse na przeszczep.

  Leczenia można uniknąć w bardzo prosty sposób – stosując profilaktykę. Fresenius NephroCare Polska współorganizuje „Nefrotest”, akcję promującą badania profilaktyczne i wiedzę na temat znaczenia zdrowych nerek. Kampanię zainicjował „Nefron”, organizacja zrzeszająca właścicieli stacji dializ, do której należy Fresenius. Celem prowadzonych w ramach akcji informacyjnej działań jest przekonanie społeczeństwa do regularnego wykonywania badań mających na celu wczesne wykrycie chorób nerek.

  Ważne wczesne wykrywanie

  Rozpoznanie choroby nerek w początkowym stadium w większości przypadków rokuje szanse na całkowite wyleczenie. By wykryć chorobę, wystarczy raz w roku wykonać proste i bezbolesne badanie moczu i oznaczenie poziomu kreatyniny we krwi z GFR. „Choroby nerek rozwijają się skrycie, długo nie dając żadnych objawów, a zniszczenie funkcji tego narządu jest nieodwracalne. Postępujący proces chorobowy powoduje ogromne spustoszenie organizmu – szczególnie w układzie krążenia” – tłumaczy znaczenie profilaktyki chorób nerek dr Dariusz Aksamit, prezes Nefron i dyrektor operacyjny Fresenius NephroCare Polska. „Niestety choroba zostaje najczęściej rozpoznana w zaawansowanym stadium, kiedy jedyną metodą leczenia jest terapia nerkozastępcza” – dodaje.

  Apele lekarzy

  Organizatorzy kampanii apelują, by systematycznie kontrolować ciśnienie krwi, badać mocz m.in. pod kątem zawartości albumin oraz sprawdzać stężenie kreatyniny we krwi (badanie pozwala na obliczenie współczynnika przesączania kłębuszkowego GFR wskazującego na stopień wydolności nerek). O skierowanie na badanie należy poprosić lekarza rodzinnego. Niepokój pacjentów powinny wzbudzić wyniki:

  1. – [mocz] powyżej 10 leukocytów

  2. – [mocz] powyżej 5 erytrocytów w polu widzenia

  3. – [krew] stężenie kreatyniny powyżej 1,5 mg/dl

  4. – [GFR] poniżej 60 ml/min

    

  Skomentuj →

Photostream