• Przerostowe zwężenie odźwiernika – objawy, leczenie

  Przerostowe zwężenie odźwiernika (łac. pylorostenosis congenita, ang. hypertrophic pyloric stenosis) – wrodzone zaburzenie rozwojowe polegające na różnego stopnia zwężeniu odźwiernika, prowadzącym nierzadko do całkowitej niedrożności. Istotą zaburzenia jest wrodzona nieprawidłowość strukturalna mięśniówki gładkiej odźwiernika.

  Epidemiologia

  Częstość schorzenia ocenia się na 1:300-1:900 żywych urodzeń. Zdecydowanie częściej występuje u rasy białej, około 4-6 razy częściej u płci męskiej.

  Objawy

  Blizna po pyloromiotomii u miesięcznego dziecka 30 godzin po operacji.Objawy przerostowego zwężenia odźwiernika ujawniają się stosunkowo wcześnie, zwykle w 2. lub 3. tygodniu życia noworodka. Początkowo są to niezbyt obfite ulewania, które z czasem (w 3.-4. tygodniu życia) nasilają się i przeradzają w charakterystyczne, chlustające wymioty treścią żołądkową. Wymioty występują w czasie posiłku lub zaraz po nim. Nigdy nie stwierdza się domieszki żółci w zwracanej treści. Ponadto u dziecka można stwierdzić niepokój, wzdęcie nadbrzusza, utratę wagi lub nieprawidłowo niski przyrost masy dziecka. Badanie palpacyjne przez powłoki brzuszne pozwala niekiedy stwierdzić macalny guz w rzucie odźwiernika – jest to tzw. objaw oliwki.

   

  Diagnostyka

  Metodą z wyboru w diagnostyce przerostowego zwężenia odźwiernika jest USG.

   

  Różnicowanie

  • refluks żołądkowo-przełykowy
  • kurcz wpustu
  • przepuklina rozworu przełykowego
  • atrezja dwunastnicy
  • niedokonany zwrot jelit
  • zakażenie.

  Leczenie

  Leczenie jest chirurgiczne. Po wyrównaniu zaburzeń elektrolitowych u dziecka wykonywana jest pyloromiotomia. Operacja metodą Ramstedta-Webera polega na podłużnym przecięciu przednio-bocznej (najsłabiej unaczynionej) ściany błony mięśniowej odźwiernika, następnie szerokim rozchyleniem jej brzegów (i rozerwaniem nieprzeciętych mięśniowych włókien okrężnych) aż do wypuklenia się nienaruszonej błony śluzowej.

   

  Skomentuj →

Photostream