• Uchyłek Meckela, uchyłek jelita krętego

  Uchyłek Meckela, uchyłek jelita krętego (łac. diverticulum Meckeli s. ilei) – pozostałość przewodu pępkowo-jelitowego (żółtkowego), o długości zwykle 5-6 cm, znajdująca się w końcowym odcinku jelita krętego (około 60-100 cm od ujścia jelita krętego do jelita ślepego w miejscu zastawki krętniczo-kątniczej).

  Uchyłek wysłany jest często ektopiczną błoną śluzową o morfologii błony śluzowej żołądka, ale może to też być błona śluzowa jelita czczego, dwunastnicy, odbytnicy, trzustki, a nawet tkanek spoza układu pokarmowego. Może ulegać owrzodzeniu i być przyczyną krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Występuje u około 2% populacji i jest najczęstszą wadą wrodzoną jelita cienkiego. Występuje częściej u mężczyzn niż kobiet, w stosunku 3:1, w zdecydowanej większości ma przebieg bezobjawowy.

  Objawowy uchyłek Meckela

  W niektórych jednak przypadkach może być przyczyną bólów brzucha i sugerować objawy ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego, choroby wrzodowej lub chorób zapalnych jelit.

  W ostrych wypadkach powoduje objawy ostrego brzucha, które zwykle wymagają laparotomii, która zwykle pozwala postawić rozpoznanie.

  Rozpoznanie

  W przypadku przebiegu pod postacią przewlekłych bolów brzucha w rozpoznaniu pomocna jest scyntygrafia z użyciem technetu 99m, lub też endoskopia kapsułkowa.

  Leczenie

  Leczenie polega na chirurgicznym usunięciu uchyłka. Ponadto, przy każdej appendektomii, chirurg sprawdza czy obecny jest uchyłek Meckela i w przypadku jego obecności również go usuwa.

  Historia

  Pierwszy przypadek uchyłku opisał Lavater w 1699, ale nazwa która się przyjęła pochodzi od innego anatoma, Johanna Friedricha Meckela młodszego (1781-1833).

  Ciekawostki

  Wśród chirurgów w krajach anglosaskich popularna jest regułka „sześciu dwójek” pomagająca zapamiętać najważniejsze fakty dotyczące uchyłku:

  • uchyłek zwykle znajduje się 2 stopy od zastawki krętniczo-kątniczej
  • ma 2 cale długości
  • występuje u 2% populacji
  • w 2% jest objawowy
  • pacjenci mają ponad 2 lata
  • najczęściej spotyka się 2 rodzaje ektopicznej tkanki w uchyłku (trzustkową i żołądkową).

   

  Skomentuj →

Photostream