• USG brzucha – przezciemiączkowe

  USG brzucha – przezciemiączkowe

  Badanie ultrasonograficzne przezciemiączkowe pozwala na wczesne wykrycie wad rozwojowych u niemowląt i noworodków. Przeważnie jest ono wykonywane w ramach profilaktyki, choć rodzice dostają także skierowanie na USG przezciemiączkowe w celu zbadania nieprawidłowości w rozwoju dziecka. Należy pamiętać, iż badanie ultrasonograficzne przezciemiączkowe można wykonywać tylko do momentu, w którym ciemiączko nie zdążyło się jeszcze zrosnąć, czyli do mniej więcej szóstego miesiąca życia dziecka. Zaleca się przeprowadzenie badania każdemu niemowlęciu w ramach profilaktyki zdrowotnej.

  Istnieją szczególe wskazania, według których należy wykonać badanie ultrasonograficzne przezciemiączkowe. Jeżeli rodzic zauważy opóźnienie w rozwoju dziecka, należy udać się do specjalisty, który przeprowadzi badanie. Uwypuklone lub pulsujące ciemiączko jest również alarmującym sygnałem, który powinien sprawić, iż rodzic uda się do lekarza celem zbadania dziecka.

  Badanie USG przezciemiączkowe poprzedza szeroki wywiad z rodzicami na temat chorób obecnych w rodzinie, a także przebiegu porodu oraz rozwijania się dziecka do momentu przyjścia z nim na badania. Lekarz zadaje pytania, aby otrzymać jak najszerszy obraz sytuacji zdrowotnej dziecka. Sprawdzi również stopień rozwoju dziecka.

  Badanie ultrasonograficzne przezciemiączkowe nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony rodziców, choć należy pamiętać, aby poinformować lekarza o wszystkich lekach, które podawane są dziecku. Podczas wykonywania badania rodzic może pozostać z dzieckiem, aby miało ono zapewnione poczucie bezpieczeństwa.

  W trakcie przeprowadzania badania dziecko leży na brzuchu luba na plecach. Osoba przeprowadzająca badanie smaruje skórę głowy dziecka w miejscu, w którym znajduje się ciemiączko, specjalnym żelem, który ma za zadanie ułatwić odbijanie się sygnału z fal ultrasonografu. Kolejnym krokiem jest delikatne przyłożenie głowicy do skóry dziecka oraz obracanie jej, aby przeprowadzić całościowe badanie. Dzięki temu widoczne jest całe wnętrze czaszki, które podlega badaniu. Badanie ultrasonografem ciemiączka może trwać od kilkunastu minut do około pół godziny.

  Badanie USG brzucha przezciemiączkowe pozwala na wykrycie wad rozwojowych, torbieli, niedotlenienia dziecka, a także wodogłowia oraz guzów.

  Skomentuj →

Photostream