• Zapalenie tarczycy Hashimoto (choroba Hashimoto)

  Zapalenie tarczycy Hashimoto (przewlekłe limfocytowe zapalenie gruczołu tarczowego, choroba Hashimoto) – najczęstszy rodzaj zapalenia tarczycy i najczęstsza przyczyna pierwotnej niedoczynności gruczołu tarczowego. Choroba o podłożu autoimmunologicznym, często współistnieje z innymi chorobami autoimmunologicznymi.

  Epidemiologia

  Choroba jest wyraźnie częstsza u kobiet, spotykana jest 10-20 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Występuje predyspozycja rodzinna: u 50% członków rodziny chorego stwierdza się obecność przeciwciał przeciwtarczycowych. Postulowano związek z mutacjami w genie HLADR5 a rodzinną predyspozycją do tej postaci zapalenia tarczycy. Wykazano związek z antygenami układu HLA: DR3, DR5 i B8. Występuje także u dzieci, ale większość zachorowań przypada na 45- 65 rok życia.
  Choroba Hashimoto wchodzi w skład zespołów autoimmunologicznego uszkodzenia gruczołów wydzielania wewnętrznego. Gdy współistnieje z chorobą Addisona, rozpoznawany jest zespół Schmidta, w przypadku koincydencji choroby Hashimoto, choroby Addisona i cukrzycy typu 1 mówimy o zespole Carpentera.

   

  Obraz kliniczny

  Początek choroby jest zwykle trudno uchwytny. Rozpoznanie ustalane jest zwykle w zaawansowanej postaci choroby, gdy dochodzi do niedoczynności tarczycy. W badaniu palpacyjnym można stwierdzić równomierne powiększenie gruczołu. Niedoczynność tarczycy poprzedzona jest przez przejściową tyreotoksykozę.

   

  Diagnostyka i rozpoznanie

  Rozpoznanie opiera się na stwierdzeniu:

   

  • Podwyższonego miana przeciwciał anty-TPO-Ab, skierowanych przeciwko peroksydazie tarczycowej (TPO)
  • Podwyższonego miana niespecyficznych przeciwciał antytyreoglobulinowych
  • Wyniku badania histopatologicznego tkanki gruczołu uzyskanej w biopsji cienkoigłowej (BAC).

   

  Obraz histologiczny tarczycy w zapaleniu Hashimoto

  Obraz histologiczny tarczycy w zapaleniu Hashimoto

  Leczenie

  Gdy dochodzi do hipotyreozy, leczeniem z wyboru jest leczenie substytucyjne lewotyroksyną. Leki immunosupresyjne i steroidowe są zbędne.

  Historia

  Pierwsze cztery przypadki choroby opisał w 1912 roku japoński chirurg pracujący w Berlinie, Hakaru Hashimoto. Wprowadził on na określenie tej jednostki chorobowej używany jeszcze niekiedy termin, struma lymphomatosa.

   

  Skomentuj →

Photostream