• Angiografia

  Angiografia – w medycynie badanie diagnostyczne służące zobrazowaniu naczyń krwionośnych. Polega na podaniu do naczynia radiologicznego środka kontrastującego, a następnie obserwacji tego naczynia w czasie fluoroskopii (prześwietlenia) i uwidocznieniu na zdjęciu rentgenowskim. Stopień zaczernienia naczynia na zdjęciu pozwala ocenić jego przebieg, a także światło (przekrój wnętrza naczynia).

  Angiografia jest metodą używaną do: potwierdzania obecności patologii tętnic (arteriografia) – tętniaków, zwężeń i niedrożności (np. zmiany miażdżycowe, pourazowe), szczególną postacią arteriografii jest koronarografia; badania żył (flebografia) – (np. zakrzepicy, zespół górnego otworu klatki piersiowej); anomalii w budowie anatomicznej (przetoki tętniczo-żylne). Angiografię wykorzystuje się też w diagnostyce guzów nowotworowych w celu uwidocznienia unaczynienia patologicznego. Dawniej, w niektórych przypadkach stosowano ją do potwierdzenia śmierci mózgu.

  Obecnie coraz rzadziej stosowana jako badanie diagnostyczne – wypierana jest przez ultrasonografię dopplerowską, angiografię rezonansu magnetycznego (angio-MR) oraz tomografię komputerową (angio-CT).

  Angiografia jest podstawą obrazowania w angioplastyce i radiologii zabiegowej.

  Obecnie w medycynie stosuje się cyfrową angiografię subtrakcyjną (DSA – ang. Digital Subtraction Angiography), która pozwala uzyskać dokładniejszy obraz naczyń przy użyciu znacznie mniejszej ilości środków kontrastowych i dawek promieniowania.

  Skomentuj →

Photostream