• Siatkówka (łac. retina) – budowa

  Siatkówka (łac. retina) – jeden z elementów budowy oka, rodzaj błony wewnątrz gałki ocznej, na tylnej jej powierzchni.

  Jest wrażliwa na światło i umożliwia widzenie. Z mózgiem łączy ją nerw wzrokowy. W skład siatkówki wchodzą komórki receptorowe: czopki i pręciki. Pręciki są wrażliwe na natężenie światła, pozwalają na widzenie czarno-białe. Pręciki nie występują w dołku środkowym, za to jest ich dużo w częściach peryferyjnych siatkówki. Czopki skupiają się w centralnej części siatkówki i odpowiadają za widzenie barwne. Zawierają trzy barwniki wrażliwe na światło niebieskie, zielone i czerwone. Czopki są też odpowiedzialne za ostrość widzenia. Największa ilość receptorów znajduje się w plamce żółtej, zaś w plamce ślepej nie ma ani jednego.
  Do siatkówki przylega od tyłu warstwa komórek wypełnionych czarnym pigmentem, który absorbuje nadmiar światła wpadającego do oka i zapobiega zamazywaniu (zacieraniu konturów) obrazu przez światło odbite wewnątrz oka.

  W siatkówce obraz zmniejsza i odwraca się do góry nogami.

  1 – twardówka; 2 – ciało rzęskowe; 3 – tęczówka; 4 – ciecz wodnista; 5 – ś optyczna; 6 – oś widzenia; 7 – rogówka; 8 – soczewka; 9 – naczyniówka; 10 – nerw wzrokowy; 11 – plamka ślepa; 12 – dołek środkowy (plamka żółta); 13 – siatkówka; 14 – ciało szkliste

   

  Skomentuj →

Photostream