• Obuwie ortopedyczne

  Obuwie ortopedyczne

  Obuwie ortopedyczne stosuje się w przypadku narażenia stopy na długotrwałe obciążenia. Zadaniem ich jest zapobieganie powstawaniu deformacji stóp i  przywracanie stopie prawidłowego ustawienia.

  Kiedy używamy obuwia ortopedycznego?

  Obuwie ortopedyczne stosuje się w przypadku narażenia stopy na długotrwałe obciążenia. Zadaniem ich jest zapobieganie powstawaniu deformacji stóp i  przywracanie stopie prawidłowego ustawienia. Alternatywą są tutaj wkładki ortopedyczne.

  Rodzaje obuwia i ich zastosowanie.

  – Obuwie korekcyjne na płaskiej podeszwie.

  Takie obuwie stosowane jest przy stopach końsko-szpotawych. Stosowanie normalnego obuwia w takich przypadkach powoduje nawrót przywiedzenia przodostopia  i szpotawości stępu. Dzięki usztywnieniu zapiętka i noska buta, oraz wkładce unoszącej zewnętrzny brzeg pięty spełniona zostaje zasada trzech sił przeciwdziałających przywiedzeniu stopy. Ponadto obuwie na płaskiej podeszwie ma obcas wysunięty po stronie bocznej by zapobiec supinacji stopy. Działanie tego obuwia polega więc na wywieraniu nacisków zewnętrznych na strukturę kostną stopy w odpowiednim kierunku w celu korekcyjnym.

  – Obuwie korekcyjno-stabilizujące ze sztywnikiem tylnym.

  Ten rodzaj obuwia ortopedycznego jest stosowany w przypadku wiotkiej stopy porażennej. Pacjenci z tym schorzeniem mają problem z podtrzymaniem opadającej stopy podczas przenoszenia stopy do przodu w fazie wykroku. W tym celu stosujemy obuwie z usztywnioną od tyłu cholewką. Wysokość cholewki u osoby dorosłej powinna wynosić około 17 cm. Zadaniem tego obuwia jest zablokowanie zgięcia podeszwowego stopy i poprawa warunków chodu dzięki możliwości łatwiejszego przenoszenia stopy w fazie wykroku.

  – Obuwie korygujące piętowe ustawienie stopy.

  W czasie niedowładu lub porażenia mięśni zginaczy podeszwowych stopy chód staje się szczudłowaty, ze względu na kontakt jedynie pięty i braku działania zginaczy. Korekcję tej wady uzyskujemy poprzez zwiększenie ramienia siły obciążającej stopę w stosunku do ramienia siły unoszącej. Wydłużenie ramienia siły obciążającej stopę uzyskujemy przez wysunięcie obcasa ku tyłowi. Elementem buta, który ogranicza zginanie grzbietowe stopy jest usztywniony, zbudowany ze skóry język.

  – Obuwie piętrowe.

  Przy skróceniach kończyn powyżej 10 cm stosujemy obuwie piętrowe. Jego budowa polega na umieszczeniu sztucznej stopy pod sandałem, ujmującym stopę kończyny  skróconej
  w ustawieniu maksymalnie końskim.

  Zalecenia:

  Należy zwrócić pacjentowi uwagę na prawidłowe zakładanie obuwia ortopedycznego. Konieczne jest w takim wypadku rozsznurowanie obuwia do końca, sprawdzenie prawidłowego ułożenia stopy i dokładnego zasznurowania. Zwracamy także pacjentowi uwagę na konieczność wymiany ścierających się obcasów i podeszew, by nie dopuścić  do utraty działania korekcyjnego.
  Autor : Kacper Niziołek

  Skomentuj →

Photostream