• Rehabilitacja po alloplastyce stawu biodrowego (endoprotezie biodra)

  Rehabilitacja po alloplastyce stawu biodrowego (endoprotezie biodra)

  Bezpośrednio po operacji staramy się tak zabezpieczyć kończynę by nie doszło do zwichnięcia protezy. Należy ułożyć kończynę w odwiedzeniu 30 stopni i zabezpieczyć rotację zewnętrzną poprzez bucik derotacyjny miękki i ułożenie wałka pod kolano.

  Co to jest alloplastyka?

  rehabilitacja sport-med krakówOperacja wszczepienia do tkanki elementu z metalu, porcelany lub tworzywa sztucznego, mająca na celu usprawnienie działania chorego narządu, np. alloplastyka stawu biodrowego lub inaczej endoproteza biodra polega na wszczepieniu sztucznej części lub całego stawu biodrowego w miejsce naturalnego.

  Rehabilitacja we wczesnym okresie pooperacyjnym

  Bezpośrednio po operacji staramy się tak zabezpieczyć kończynę by nie doszło do zwichnięcia protezy. Należy ułożyć kończynę w odwiedzeniu 30 stopni i zabezpieczyć rotację zewnętrzną poprzez bucik derotacyjny miękki i ułożenie wałka pod kolano.

  Pierwsza doba

  W pierwszej dobie wprowadzamy ćwiczenia czynne, które obejmują tułów i kończyny górne.
  Polegają one na pozycji półsiadu z podciąganiem się rękami oraz napinaniu mięśni pośladków i łydek.

  Trzecia i czwarta doba

  Zaleca się ćwiczenia bloczkowe na podwieszkach. Pacjenci, którzy są w dobrym stanie ogólnym mogą ćwiczyć w systemie bloczkowo-ciężarkowym.

  W trzeciej dobie rozpoczynamy układanie pacjenta w pozycji leżenia na brzuchu w celu zapobiegania powstawania przykurczu w stawie.

  Cały czas od pierwszego dnia pacjent powinien wykonywać czynne ćwiczenia oddechowe torem górno-żebrowym i przeponowym przez okres 3 minut.

  Pionizacja

  Rozpoczynamy ją koło drugiej, trzeciej doby po operacji. Pionizujemy chorego kilka razy w ciągu dnia opierając go na kulach łokciowych. Jest to wstępny etap do rozpoczęcia chodzenia.

  Staramy się nauczyć chorego korzystania z kul, odciążania operowanej kończyny i przenoszenia ciężaru na stronę zdrową.

  Pod koniec pierwszego tygodnia od operacji rozpoczynamy stopniowe markowanie obciążenia zaczynając od 20% masy ciała. Po zdjęciu szwów czyli około 14 dnia jest granicą kiedy chory może zacząć w pełni obciążać operowaną kończynę.

  Czynne zgięcie w stawie powyżej 70 stopni w drugim tygodniu rehabilitacji uznaje się za dobry wynik.

  Rady

  Pacjent powinien pamiętać przynajmniej przez pierwszy rok, że ma wszczepioną protezę. Nie może dźwigać ciężarów i ciężko pracować.

  Kontrole kliniczne i radiologiczne w pierwszych dwóch latach należy wykonywać co 6 miesięcy. Natomiast kontakt z fizjoterapeutą jest zalecany co 3-6 miesięcy.

  Skomentuj →

Photostream