• Staw biodrowy

  Staw biodrowy

  Staw wieloosiowy, kulisty panewkowy utworzony przez panewkę kości biodrowej (acetabulum), w głębi której znajduje się powierzchnia księżycowata, pokryta chrząstką szklistą. Dół panewki jest wypełniony tkanką tłuszczową i kosmkami maziowymi więzadła głowy kości udowej.

  fizjoterapia sport-med krakówStaw biodrowy (łac. articulatio coxae) – staw wieloosiowy, kulisty panewkowy utworzony przez panewkę kości biodrowej (acetabulum), w głębi której znajduje się powierzchnia księżycowata, pokryta chrząstką szklistą. Dół panewki jest wypełniony tkanką tłuszczową i kosmkami maziowymi więzadła głowy kości udowej. Panewkę pogłębia chrzęstny obrąbek panewkowy. Cały staw otoczony jest torebką stawową. Wewnątrz niej znajduje się błona maziowa.

  Ruchy wykonywane przez kość udową w tym stawie:

  • prostowanie (extensio)
  • zginanie (flexio)
  • odwodzenie (abductio)
  • przywodzenie (adductio)
  • rotacja zewnętrzna (rotatio externa)
  • rotacja wewnętrzna (rotatio interna)
  • obwodzenie (circumductio)

  Więzadła stawu biodrowego

  więzadło biodrowo-udowe (ligamentum iliofemorale):

  Odchodzi od kolca biodrowego przedniego dolnego i przyczepia się do kresy międzykrętarzowej. Pasmo górne tego więzadła hamuje ruchy obrotowe uda na zewnątrz i ogranicza przeginanie się do tyłu, oraz hamuje ruch przywodzenia uda. Pasmo przednie hamuje nadmierne prostowanie oraz obrót uda do wewnątrz. Oba pasma są dla siebie antagonistami. Jest to najsilniejsze więzadło z całego organizmu. Może wytrzymać obciążenie do 350 kg.

  więzadło łonowo-udowe (ligamentum pubofemorale):

  Rozpoczyna się na trzonie i gałęzi górnej kości łonowej i dochodzi do krętarza mniejszego kości udowej. Ogranicza odwodzenie uda.

  więzadło kulszowo-udowe (ligamentum ischiofemorale):

  Rozpięte pomiędzy tylnym brzegiem panewki a krętarzem większym. Hamuje ruchy obrotowe uda do wewnątrz oraz ruchy przywodzenia.

  warstwa okrężna (zona orbicularis):

  Jest to okrężne pasmo włókniste, przebiega wokoło szyjki anatomicznej głowy kości udowej. Warstwa okrężna wzmacnia torebkę stawową, uelastycznia i stabilizuje staw biodrowy.

  Więzadło głowy kości udowej (ligamentum capitis femoris):

  Rozpięte między dołkiem głowy a dołem panewki, hamuje ruchy przywodzenia oraz ruchy obrotowe na zewnątrz.

  Ciekawostki

  1 lipca 1952 roku – pierwsze udane wszczepienie sztucznego stawu biodrowego

  Skomentuj →

Photostream