• Aspekty psychosocjalne łysienia

  Aspekty psychosocjalne łysienia

  Najczęściej spotykanym rodzajem łysienia, jakie dotyka dorosłych ludzi jest łysienie androgenowe. W etiopatogenezie tego schorzenia największą rolę odgrywają przede wszystkim predyspozycje genetyczne, a także wiek i poziom androgenów. Wiele przeprowadzonych do tej pory badań dostarczyło danych, które pozwalają stwierdzić, że mężczyźni dotknięci androgenowym łysieniem zdecydowanie częściej odczuwają psychiczny dyskomfort, który przekłada się na funkcjonowanie w różnorodnych sferach życia.

  Rodzaje łysienia

  Najczęściej spotykanym rodzajem łysienia, jakie dotyka dorosłych ludzi jest łysienie androgenowe. W etiopatogenezie tego schorzenia największą rolę odgrywają przede wszystkim predyspozycje genetyczne, a także wiek i poziom androgenów. Wiele przeprowadzonych do tej pory badań dostarczyło danych, które pozwalają stwierdzić, że mężczyźni dotknięci androgenowym łysieniem zdecydowanie częściej odczuwają psychiczny dyskomfort, który przekłada się na funkcjonowanie w różnorodnych sferach życia. Choroba ta pojawia się już u młodych osób, w czasie, kiedy w organizmie jest dostateczna ilość testosteronu, który może zostać przekształcony w dihydrotestosteron.

  Przeprowadzone do tej pory badania pokazują, że przy porównaniu łysienia z innymi poważnymi chorobami pod względem aspektów psychologicznych, to właśnie łysienie typu męskiego zajmuje jedno z pierwszych miejsc. Biorąc pod uwagę to, jaki wizerunek człowieka wykreowały media, nie ma nic dziwnego w tym, że wyniki naukowych badań pokazują, że łysienie w znaczący sposób upośledza jakość życia dorosłych osób.

  Wpływ łysienia na psychikę

  Badania naukowe wskazują na znacznie niższy wskaźnik zarówno samooceny mężczyzn łysiejących, jak i ich oceny przez środowisko. Dzieje się tak między innymi, dlatego, że praktycznie od wieków zadbane i piękne włosy są przede wszystkim niezwykle istotnym atrybutem urody. Jeśli więc występują problemy z wypadaniem włosów rzeczą naturalną jest to, że taki proces ma znaczący wpływ na samopoczucie psychiczne każdego człowieka, który boryka się problemem wypadania włosów. Z racji tego, że każdy z nas ma w umyśle zakodowany własny obraz siebie i to, w jaki sposób człowiek postrzega siebie, bardzo determinuje to, jak się zachowujemy i mówimy. Zadbany wygląd, którego elementem są także piękne włosy, zdecydowanie ułatwia nawiązywanie kontaktów z innymi, a co za tym idzie, także łatwiejsze oraz szybsze odnoszenie sukcesów zarówno osobistych, jak i zawodowych.

  W sytuacjach, kiedy człowieka dotyka taka choroba, jak łysienie, wiele osób ma poczucie, że nie potrafi sprostać stawianym sobie wymaganiom, a co za tym idzie spada także samoocena, co w rezultacie może doprowadzić nawet do załamania psychicznego, z którym nie jest łatwo sobie poradzić.

  Zgodnie z tym, co pokazują różnorodne statystyki z problemem utraty włosów boryka się jedna trzecia mężczyzn w przedziale wiekowym od 25 do 40 r.ż. Problem łysienia dotyka także około połowy mężczyzn po pięćdziesiątym roku życia. Pomimo tego, że łysienie nie powoduje żadnych przykrych dolegliwości fizycznych, to stanowi coraz poważniejszy problem pod względem fizycznym, budząc w osobach coraz silniejsze negatywne emocje. W im młodszym wieku rozpoczyna się utrata włosów, tym osoby bardziej cierpią.

  Skutki psychologiczne

  Zdaniem specjalistów, którzy zajmują się problemem łysienia, skutki psychiczne tej dolegliwości są tak duże przede wszystkim, dlatego, że od dawna w naszym społeczeństwie funkcjonuje błędny stereotyp, że łysienie jest jedną z pierwszych oznak starzenia się. Łysina jest bardziej akceptowalna i jednocześnie mniej zauważalna u osób starszych, dlatego też młodzi mężczyźni, którzy łysieją znacznie dotkliwiej odczuwają jego skutki. Dane z badań, które dotychczas zostały przeprowadzone wynika, że łysienie znacznie postarza mężczyznę, a rezultatem tego jest między innymi fakt, że młodzi mężczyźni, którym wypadają włosy czują się znacznie starsi niż są w rzeczywistości.

  Dla wielu osób, zadbane i bujne włosy znaczącą wpływają na poziom atrakcyjności, dlatego też jest to tak ważny aspekt wyglądu, niezależnie od wieku.
  Z racji tego, że łysienie negatywnie wpływa na samopoczucie oraz własną ocenę, osoby borykające się z problemem łysienia czują się nie tylko mniej atrakcyjne, ale także bardziej nieszczęśliwe. Takie samopoczucie przekłada się oczywiście na funkcjonowanie w życiu społecznym. Łysiejący mężczyźni obawiają się przede wszystkim tego, że jeżeli ich problem zostanie zauważony to spotkają się z reakcją odrzucenia oraz brakiem akceptacji ze strony innych.

  Tak silnie negatywne emocje, jakie rodzą się w człowieku dodatkowo pogłębiają problemy psychologiczne, jakie wiążą się z taką dolegliwością.

  Przeprowadzone przez naukowców badania pozwalają stwierdzić, że u osób z problemami dermatologicznymi, które mają wpływ na wygląd zewnętrzny, obserwuje się znaczne nasilenie depresji, a nierzadko także częstsze występowanie tendencji samobójczych. U osób, które dotknięte zostały łysieniem, na samopoczucie psychiczne znaczący wpływ ma między innymi rozległość oraz czas trwania choroby. Rodzaj schorzenia dermatologiczne jest czynnikiem, który warunkuje nie tylko powstanie depresji, ale także stopień jej nasilenia.

  Łysienie u kobiet

  Łysienie wywołuje negatywne skutki psychiczne nie tylko u mężczyzn, ale także u kobiet, które przykładają ogromną wagę do swojego wyglądu zewnętrznego. Zdaniem specjalistów kobiety zdecydowanie gorzej radzą sobie z problemem łysienia popadając w depresję bądź silne przygnębienie. Kobiety dotknięte łysieniem bardzo często stają się drażliwe i nerwowe, a swój problem starają się zamaskować na przykład za pomocą odpowiedniej fryzury.

  Łysienie jest pewnego rodzaju ciosem dla kobiecości i zewnętrznego wizerunku, z którym wielu osobom ciężko jest sobie poradzić. Osoby dotknięte łysieniem nie tylko wycofują się z kontaktów towarzyskich, ale coraz częściej stają się także mniej wydajne w pracy, co powoduje kolejne trudności.

  W związku z problemami natury psychicznej, jakie wynikają z łysienia, wielu osobom niezbędna jest skuteczna pomoc psychologiczna, która przede wszystkim ma na celu dowartościowanie osoby oraz przywrócenie jej wcześniejszego sposobu funkcjonowania. Psychosocjalne skutki łysienia są często na tyle silne, że stanowią coraz poważniejszy problem zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet, dlatego też niezwykle ważne jest organizowanie różnego rodzaju programów, które pozwolą osobom dotkniętym łysieniem poradzić sobie ze skutkami psychosocjalnymi tego schorzenia.

  Artykuł powstał przy współpracy kliniki HandsomeMan

  Skomentuj →

Photostream