• Podologia – budowa paznokcia

  Podologia – budowa paznokcia

  Budowa paznokcia opiewa w kilka warstw na które składają się różne elementy. Paradoksalnie rola paznokcia w codziennym funkcjonowaniu zdaje się być mizerna, jednak w praktyce ten „mało istotny element naskórka” pełni szereg ważnych funkcji – począwszy od estetycznych, poprzez funkcjonalne, na diagnostycznych kończąc… Głównym zadaniem paznokcia jest stanowienie bariery ochronnej dla zakończeń nerwowych palców, rąk oraz stóp. Specjaliści zwracają ponadto uwagę na fakt, że obraz paznokcie może mówić wiele o stanie naszego zdrowia.

  Cechy konstrukcyjne

  Kluczowym elementem konstrukcyjnym paznokcia pozostaje jego macierz zwana potocznie korzeniem. To właśnie w jej miejscu kreowane są przezroczyste komórki, które łącząc się przy pomocy spoiw tworzą wspomnianą płytkę. Ta z kolei jest największym i głównym elementem konstrukcyjnym paznokcia. Na budowę płytki składa się keratyna oraz gęstość siatek naczyń krwionośnych o różnych stopniu zabarwienia. Siatka ta ulokowana jest w części naskórkowej, która z kolei jest łożyskiem paznokcia, czyli elementem łączącym płytkę paznokciową ze skórą. Łożysko jest o tyle ważne dla budowy tytułowego elementu, iż warunkuje pobieranie niezbędnych wartości odżywczych.

  Elementów budowy ciąg dalszy

  podolog krakówBardzo często na płytce paznokcia widnieje charakterystyczne białe zabarwienie. Najczęściej przybiera ono formę półksiężyca, który nota bene zowie się obłączkiem. Plamka ta świadczy o niedokładnym przyleganiu płytki względem wspomnianej już macierzy. Najczęściej spotkać można ją na kciuki, który jak w przypadku innych palców kreuje paznokciowy wolny brzeg. Przed wolnym brzegiem znajduje się inny ważny element konstrukcyjny – obrębek naskórka podpaznokciowy. Całą powierzchnię tego układu okrywają fałdy skóry zwane wałami paznokciowymi. Wyróżniamy dwa rodzaj wałów – boczne oraz tylny. Ich zadaniem jest ochrona całego narządu. Na zakończenie warto wspomnieć o trzech kluczowych warstwach płytki paznokcia.

  Oto one:

  • warstwa grzbietowa – zbudowana ze zrogowaciałych komórek, które ściśle do siebie przylegają
  • warstwa pośrednia – elastyczna i miękka, zbudowana również z komórek, lecz luźniej przylegających
  • warstwa wewnętrzna – stworzona z wyjątkowo cienkiej warstwy nabłonka
  Skomentuj →

Photostream