• Przeszczep cebulek włosowych

  Przeszczep cebulek włosowych

  Chirurgia estetyczna otworzyła przed osobami cierpiącymi na przypadłość jaką jest łysienie możliwości korekty własnego wyglądu bez konieczności sięgania po peruki czy treski. Poniższy artykuł poświęcony jest współczesnym metodom transplantacji cebulek włosowych.

  Każdy z nas wie jak ważną rolę spełnia wygląd zewnętrzny, dlatego też staramy się wyglądać schludnie, dbać o swój strój, uczesanie, słowem o ogólny wizerunek. Nie od dziś wiadomo bowiem, że „jak Cię widzą, tak Cię piszą”. Często to właśnie wygląd ma decydujące znaczenie przy nawiązywaniu nowych znajomości, determinuje to jak zostaniemy zapisani w czyjejś pamięci, gdyż od dziś wiadomo, jak ważne jest pierwsze wrażenie jakie wywieramy na rozmówcy. Gęste, lśniące i piękne włosy oraz nienaganna fryzura są bardzo ważnym elementem naszego wizerunku.

  Niestety wielu ludzi cierpi na ich utratę. W obecnych czasach osoby cierpiące na tę przypadłość mają bardzo wiele możliwości poprawienia swojego zewnętrznego wizerunku. Stosunkowo nowym i dającym dobre rezultaty rozwiązaniem problemu łysienia jest przeszczep cebulek włosowych czyli po prostu transplantacja włosów.

  Na czym polega zabieg

  Wbrew pozorom jest to zabieg dość skomplikowany i wymaga od specjalisty dużego doświadczenia oraz dokładności. Nim zdecydujemy się na skorzystanie z oferty któregoś z ośrodków oferujących takie zabiegi, najlepiej skonsultować się z osobami, które podobny zabieg mają już za sobą np.: korzystając z zamieszczonych na forach internetowych opinii pacjentów klinik chirurgii estetycznej. Kolejnym krokiem jest decyzja czy chcemy mieć przeszczep włosów naturalnych czy też zdecydujemy się na sztuczne. Należy jednak podkreślić, że włosy sztuczne są dla organizmu ciałami obcymi i jako takie są rozpoznawane przez nasz układ immunologiczny, co może prowadzić do dość poważnych powikłań pozabiegowych. Dlatego też w niektórych krajach (np. w Stanach Zjednoczonych) tego typu zabiegi są zabronione, w Polsce jednak jest to nadal możliwe. Mimo to zachęcamy do skorzystania z przeszczepu naturalnego, z własnych cebulek włosowych, gdyż dzięki czemu znacznie zminimalizujemy ryzyko jakichkolwiek komplikacji.

  Najczęstsze miejsca gdzie transplantowane są włosy to tzw. zakola, okolica czołowa głowy oraz jej okolica szczytowa czyli tzw. tonsura. Jako źródło włosów do przeprowadzenia zabiegu służy najczęściej tylny obszar głowy oraz owłosiony obszar skóry za uszami, tam bowiem nawet u osób łysiejących porost włosów zwykle zostaje zachowany.

  Istnieją 2 podstawowe sposoby przeszczepiania włosów:

  metoda „strip” – polegająca na pobraniu z tylnej okolicy głowy łódeczkowatego w kształcie i zawierającego mieszki z cebulkami włosowymi paska skórnego o przeciętnych wymiarach 15-25 x 2-4 cm i przeniesieniu go w uprzednio wybraną przez pacjenta okolicę. Przeszczep fiksowany jest w żądanym miejscu za pomocą pojedynczych szwów chirurgicznych, które usuwane są po ok. 2 tygodniach od zabiegu. Technika ta ma jednak pewne wady, istnieje bowiem możliwość, że blizna pozabiegowa będzie widoczna, zwłaszcza u osób preferujących krótko przystrzyżone fryzury.

  technika ekstrakcji jednostek folikularnych (FEU technique) – jest metodą wymagającą większej precyzji, czasochłonną, ale również dającą bardziej spektakularny efekt. Materiałem przeszczepianym są tu pojedyncze jednostki folikularne, czyli skupienia włosów wyrastających z od 1-4 bezpośrednio sąsiadujących ze sobą mieszków włosowych. Włosy pobierane do zabiegu muszą być krótko przystrzyżone. Pobraną jednostkę folikularna wprowadza się w przygotowane mikrootwory w skórze okolicy, która ma zostać pokryta włosami, dzięki czemu unika się powstania widocznej blizny. Bardzo ważne jest, by otwory były wykonane pod odpowiednim kątem, tak by przeszczepione włosy rosły pod podobnym kątem jak inne włosy w otoczeniu i nie odróżniały się od reszty dając w ten sposób naturalny efekt. W trakcie jednego zabiegu można przeszczepić ok. 3000-5000włosów czyli średnio ok. 1500 jednostek folikularnych. Miarodajnie efekt przeprowadzonego zabiegu można ocenić nie wcześniej niż po ponad pół roku od jego przeprowadzenia. Zabieg można oczywiście w odpowiednich odstępach czasu (około rocznych) powtarzać celem osiągnięcia bardziej satysfakcjonującego rezultatu.

  Transplantacje takie są bezpieczne, prowadzi się je w znieczuleniu miejscowym. Po takim zabiegu operowaną skórę pokrywa się maścią antybiotykową i zakłada opatrunek jałowy oraz bandaż, który pozostawiamy na głowie pacjenta przez kilka kolejnych dni. Po zdjęciu opatrunku głowę można normalnie umyć. Przeszczepione włosy w większości wypadają w ciągu miesiąca po zabiegu, nowe owłosienie pojawia się na ich miejsce w ciągu kolejnych 3-4 miesięcy.

  Weryfikacja merytoryczna: Lek. med. Katarzyna Styś
  Artykuł powstał przy współpracy z Kliniką HandsomeMen

  Skomentuj →

Photostream