• Medycyna estetyczna – rodzaje cer oraz ich charakterystyka

  Medycyna estetyczna – rodzaje cer oraz ich charakterystyka

  W kosmetologii można rozróżnić trzy typy cery- suchą, mieszaną i tłustą. Charakteryzuje to większość kobiet i taka sama ich liczba nie wie, jak temu zaradzić. Rynek oferuje szeroką gamę kosmetyków dla każdego konsumenta, które mogą w pewien sposób poradzić sobie z problemem skóry twarzy. Warto jednak uświadomić sobie, skąd bierze się ten problem, i że wcale nie jest on tak trudny do rozwiązania.

  Cera sucha

  Cerę suchą można rozpoznać bardzo łatwo. Pierwszą oznaką jest uczucie specyficznego napięcia skóry twarzy zaraz po jej umyciu. Do tego spotykamy się z wyjątkowym matowym odcieniu twarzy i jej szorstkością. Jest to wynik braku sebum, które nie jest produkowane przez naszą cerę. W takim przypadku warto zainwestować w klasyczne kremy nawilżające, które zaspokoją suchość i zapobiegną przedwczesnym zmarszczkom. Nie wolno zapominać o okolicach wokoło oczu, gdyż one są wyjątkowo narażone na starzenie się. Te miejsca również potrzebują starannej pielęgnacji.

  Cera tłusta

  Cera tłusta jest przeciwieństwem cery suchej. Nasza skóra wydziela więcej sebum niż powinna. Z tego powodu twarz jest dosłownie tłusta i przy tym świecąca. Powody występowania takiego problemu są dwa- pierwszym z nich jest problem dermatologiczno kosmetyczny, a drugi zostanie przedstawiony w dalszej części artykułu. W tym przypadku możemy korzystać z kosmetyków profilowanych dla tego typu cery, a w ciągu dnia dobrze jest od czasu do czasu dodatkowo się przypudrować, lub skorzystać z chusteczek matujących.

  Cera mieszana

  Łatwo wydedukować, iż cera mieszana jest połączeniem cery tłustej i suchej. Jak ją jednak rozpoznać? Problem cery tłustej i suchej występuje na całej powierzchni twarzy. Cera mieszana charakteryzuje się przetłuszczeniem w tzw. strefie T- środek czoła, nos i broda. Inne partie twarzy już nie wydzielają tego sebum tak dużo. I w tym przypadku warto stosować odpowiednie kosmetyki regulujące kondycję skóry.

  Cechy wspólne

  Typy cer są bardzo zróżnicowane, charakteryzujące się skrajnie innymi czynnikami. Jednak jest jeden powód, który może rozwiązać każdy z tych problemów. A mianowicie jest nim odpowiednie nawodnienie. Tak, jak logicznym wydaje się odwodnienie skóry w przypadku suchego lub mieszanego jej typu, tak może być zastanawiającym, czy cera tłusta może być odwodniona. Odpowiedź jest twierdząca. Drugim z powodów przetłuszczania się cery jest jej wewnętrzne odwodnienie. Można to zauważyć przy wyjątkowo silnym wydzielaniu sebum, które przebija się pomimo stosowaniu silnych kosmetyków i wzmożonej dużej ilości pudru. W ów czas szkodliwym jest osuszanie skóry na siłę.

  Nawadnianie

  Aby rozwiązać każdy z problemów skóry twarzy należy zwyczajnie pić odpowiednią ilość wody, a tę można łatwo skalkulować i dobrać wobec potrzeb organizmu. Średnia ilość wody, którą powinien pić dorosły szacuje się między 1,5 a 2 litry dziennie. Zaskakującym jest, że dla wielu jest to problem. Żadna z kobiet nie ma problemu z wypiciem dwóch butelek wina, jeśli jednak chodzi o wodą, napotykają problem. W dobie aplikacji mobilnych można ściągnąć taką, która regularnie przypomina o wypiciu szklanki wody. I tak małymi kroczkami nauczymy się nawadniać nasz organizm, a to poprawi kondycję nie tylko naszej skóry, ale całego organizmu.

  Tekst przy współpracy z Kliniką Dr Paradwoska – Medycyna estetyczna – Kraków.

  Skomentuj →

Photostream