• Stan kliniczny skóry po przeszczepie cebulek włosowych

  Stan kliniczny skóry po przeszczepie cebulek włosowych

  Pierwszych przeszczepów dokonano ok. 40 – 50 lat temu, niestety nie były to zabiegi udane. Przeszczepione włosy rosły w równych rządkach i w żaden sposób nie upodabniały się do naturalnych kosmyków. Na szczęście w ciągu ostatnich 20 lat transplantologia bardzo się rozwinęła.

  Pierwszych przeszczepów dokonano ok. 40 – 50 lat temu, niestety nie były to zabiegi udane. Przeszczepione włosy rosły w równych rządkach i w żaden sposób nie upodabniały się do naturalnych kosmyków. Na szczęście w ciągu ostatnich 20 lat transplantologia bardzo się rozwinęła i pod tym względem, w związku z czym otrzymywane obecnie rezultaty są znacznie lepsze od pierwotnych zamierzeń. Jeśli zabieg został przeprowadzony przez specjalistę, to istnieje ogromna szansa, że przeszczepione włosy będą wyglądać całkiem naturalnie.

  Aby zrozumieć od czego zależy i jak będzie wyglądała skóra owłosionej części głowy po przeszczepie, trzeba najpierw zrozumieć na czym polega sam zabieg. Najpierw goli się niewielką część głowy, a następnie wycina się zWłosy niej cienki pasek (zwykle o wymiarach 0,5x5cm). Zawiera on mieszki włosowe, które trzeba podzielić na mikrografty oraz minigrafty. Te pierwsze zawierają od jednego do trzech włosów, a właściwie cebulek włosowych), drugie zaś mają ich od trzech do pięciu sztuk. Oczywiście, miejsce, z którego pobrano pasek do przeszczepu, natychmiast się zszywa i zasłania pozostałymi włosami.

  Kiedy grafty są już gotowe, rozpoczyna się proces ich żmudnego przeszczepiania. Odległości pomiędzy poszczególnymi graftami nie mogą być większe niż 1 mm, w związku z czym zabieg trwa nawet kilka godzin. Przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym.

  Okres gojenia się ran jest indywidualny, ale na ogół wynosi od 10 do 14 dni. W tym czasie skóra głowy jest podrażniona, zaczerwieniona i obrzmiała. W miejscach, gdzie wszczepiono grafty pojawiają się strupy. Dochodzi do łączenia przylegających do siebie tkanek. Po zagojeniu oraz zejściu obrzęku na głowie, dochodzi do wzmożonego wypadania włosów. Jest to normalne zjawisko, które pojawia się między 10 a 14 dniem od przeszczepu. Pomiędzy 8 a 20 tygodniem przeszczepione mieszki włosowe regenerują się i zaczynają wytwarzać nowe komórki włosowe. W pierwszym roku przeszczepione włosy powinny osiągnąć średnią długość 9 – 12 cm.

  Reasumując należy stwierdzić, że skóra po przeszczepie jest obrzmiała i zasiniona, szczególnie w miejscach, gdzie został naruszony naskórek. Dają się również zauważyć liczne zaczerwienienia oraz przebarwienia. Jeśli przeszczep się nie przyjmie (na całej głowie bądź tylko na jakimś określonym jej fragmencie), to na skórze pozostają bezwłose miejsca oraz nieestetyczne blizny widoczne z daleka.

  Artykuł powstał przy współpracy kliniki HandsomeMan

  Skomentuj →

Photostream