• Włosy – budowa

  Włosy – budowa

  Włosy są wytworem pochodzenia naskórkowego, rosnącym na całej powierzchni skóry z wyjątkiem wewnętrznej strony dłoni, powierzchni zgięć stawów oraz podeszwy stóp. Wszystkie wyrastają z zagłębień skóry, które tworzą kanał zwany mieszkiem.W dzisiejszych czasach główną rolą włosów jest przede wszystkim ich funkcja estetyczna oraz upiększająca.

  Włosy są wytworem pochodzenia naskórkowego, rosnącym na całej powierzchni skóry z wyjątkiem wewnętrznej strony dłoni, powierzchni zgięć stawów oraz podeszwy stóp. Wszystkie wyrastają z zagłębień skóry, które tworzą kanał zwany mieszkiem.

  W dzisiejszych czasach główną rolą włosów jest przede wszystkim ich funkcja estetyczna oraz upiększająca. Każdy człowiek ma na głowie około 100.000-150.000 mieszków włosowych, a z każdego z nich może wyrosnąć w ciągu całego życia od 20 do 30 włosów. Mieszek włosa składa się z zewnętrznej części łącznotkankowej oraz z nabłonkowej części wewnętrznej. Obie warstwy są przedzielone cienką błoną podstawną, zwaną błonką szklistą, która pozostaje w mieszku nawet po wyrwaniu włosa. Szybkość wzrostu włosów zależy między innymi od płci, wieku oraz pory roku. Włosy na głowie rosną przeciętnie około jednego centymetra w przeciągu miesiąca.

  Budowa włosa

  Włosy składają się z trzech podstawowych warstw:

  • Zewnętrznej, która ma postać cienkiej osłonki
  • Środkowej, czyli kory włosa
  • Wewnętrznej, czyli rdzenia

  Warstwa korowa włosów zbudowana jest głównie z ziaren barwnika, które występują na całej długości włosa i to właśnie one determinują naturalny kolor włosów każdego człowieka.

  Osłonka, która jest zewnętrzną warstwą włosa, zbudowana jest z komórek, które nachodzą na siebie dachówkowato, przypominając tym samym szyszkę. W zdrowych włosach osłonka ta znajduje się na całej długości włosów, natomiast, jeśli włosy są zniszczone, to osłonka ta ulega degeneracji. W zależności od stopnia uszkodzenia włosów, osłonka ta może zanikać miejscowo, aż do całkowitego zaniku.

  Każdy w pełni rozwinięty włos posiada korzeń, który jest dolną częścią włosa umieszczoną w mieszku, do którego uchodzi gruczoł łojowy.
  Najważniejszą częścią korzenia jest macierz, w której znajdują się żywe komórki włosa i to właśnie w nich zachodzą najbardziej intensywne procesy metaboliczne. W macierzy zachodzi także nie zwykle intensywny podział, w wyniku, którego stare komórki wypychane są ku górze, co prowadzi do ich obumierania oraz zrogowacenia. Miejsce takich komórek zajmują oczywiście nowe, młode komórki, które przejdą taki sam proces.

  Część włosa, która jest widoczna to trzon, który zbudowany jest z martwych komórek. Trzon włosa nie jest ani ukrwiony, ani unerwiony, co sprawia, że obcinanie włosów nie jest bolesne.

  Wnętrze włosa wypełnia kreatyna, która jest bogatym w siarkę białkiem.

  CenWlosytralną część włosa stanowi rdzeń zawierający glikogen oraz białka, które są bogate w aminokwasy.

  Proces wzrostu włosa

  Ludzkie włosy, które charakteryzują się prawidłową budową oraz procesem rozwoju można podzielić według trzech faz procesu wzrostu: anagen, katagen i telogen.

  Pierwszą z nich jest aktywny wzrost włosa, który trwa przeciętnie około pięciu lat.

  W kolejnej fazie następuje przejściowy okres we wzroście włosów, a później następuje jego wypadnięcie.

  Kolejny, trzeci etap następuje wtedy, gdy mieszek włosowy się kurczy i pozostaje w fazie spoczynku przez około trzy miesiące. Po fazie spoczynku ponownie następuje faza wzrostu włosów. Mieszki włosowe, które ze sobą sąsiadują są w różnej fazie wzrostu w wyniku, czego cały proces wzrostu włosów nie jest zsynchronizowany.

  Na długość przebiegu każdego z cykli znaczący wpływ mają hormony, a przede wszystkim estrogen, który działa stymulującą na wzrost włosa.

  Na głowie zazwyczaj znajduje się 80% włosów, które są w stanie wzrostu oraz 20% będących w stanie spoczynku.

  Łysienie i inne zmiany

  Czasami zdarza się, że podczas wzrostu włosa zachodzą niekorzystne dla tego procesu zmiany, które można określić jako patologiczne. Praktycznie każda patologia wzrostu włosa może prowadzić do nadmiernego ich wypadania, co w rezultacie doprowadzić może do łysienia. Łysienie zostało zdefiniowane jako wczesna i nadmierna utrata włosów z prawidłowych mieszków, które pozostają w spoczynku. Taki rodzaj utraty włosów zazwyczaj powoduje wystąpienie psychicznego urazu w stosunku do zdrowych włosów. Łysienie w fazie anagenu występuje po bardzo różnorodnych urazach mieszków włosowych i wpływa niekorzystnie bądź na mitozę, bądź na metaboliczną aktywność. Zjawiska patologiczne dotyczące włosów można podzielić na takie, które prowadzą do wypadania włosów oraz na zmiany struktury włosa, które prowadzą do łamliwości bądź zmiany wyglądu włosów. Zjawiskiem patologicznym jest także nadmierne owłosienie. Do najczęściej spotykanych chorób włosów można zaliczyć łysienie anagenowe, w którym do utraty włosów dochodzi na skutek nagłego zahamowania podziałów komórkowych macierzy włosa. Włosy w takim przypadku stają się słabsze, cieńsze oraz znacznie łatwiej się łamią.

  Łysienie telogenowe jest reakcją mieszka włosowego na szkodliwy czynnik, którym jest bardzo szybkie przejście włosa z fazy aktywnego wzrostu do fazy katagenu. Po zakończeniu tego procesu w znaczący sposób zwiększa się liczba włosów telogenowych, co prowadzi do wzmożonej utraty włosów w przeciągu 3-4 miesięcy od momentu zadziałania szkodliwego czynnika. Natomiast nadmierne owłosienie jest niezwykle rzadką chorobą, która w zależności od przyczyny może mieć dwie postacie: wrodzoną, w której przechodzi do przerostu włosów mieszkowych do tego stopnia, że stają się one długie i gęste, oraz postać nabytą, w której nadmierne owłosienie pojawia na skutek zaburzeń hormonalnych oraz zaburzeń w obrębie układu nerwowego.

  Włosy pełnią wiele różnorodnych funkcji, które są niezwykle ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Głównym zadaniem włosów jest przede wszystkim ochrona skóry, ale także regulacja oraz utrzymanie ciepłoty ciała. Włosy znajdujące się na głowie nie tylko zwiększają atrakcyjność wyglądu człowieka, ale także chronią one czaszkę i znajdujące się tuż pod nią delikatne połączenia nerwowe. Z racji tak ważnych funkcji, jakie pełnią włosy warto o nie odpowiednio dbać, tak, aby spełniały jak najdłużej swoją rolę.

  Artykuł powstał przy współpracy kliniki HandsomeMan

  Skomentuj →

Photostream