• Włosy, najczęstsze pytania. FAQ

  Włosy, najczęstsze pytania. FAQ

  W artykule przedstawiamy najczęściej pojawiające się pytania i odpowiedzi związane z włosami i ich pielęgnacją.

  W artykule przedstawiamy najczęściej pojawiające się pytania i odpowiedzi związane z włosami i ich pielęgnacją.

  a) Czy częste podcinanie włosów lub noszenie krótkiej fryzury powoduje, iż włosy gęstnieją i szybciej rosną?

  Takie twierdzenie jest mitem, ponieważ od noszenia krótkich fryzur bądź częstego podcinania włosów nie przybywa kosmyków na głowie. Zjawisko to jest uzależnione od ilości mieszków włosowych, a te z kolei są uwarunkowane genetycznie. Ich liczba nie może się zwiększyć w trakcie naszego życia, tym bardziej więc nie jest to możliwe w wyniku podcinania włosów. Należy też pamiętać o tym, że ścięcie włosów – nawet na łyso, nie zapobiegnie ich wypadaniu.

  Krótkie uczesania są jednak praktyczne i wygodne do noszenia. Z kolei podcinanie włosów poprawia wygląd ich końcówek.

  b) Czy istnieją środki wzmacniające włosy na zakolach i przedniej części głowy?

  Włosy na zakolach oraz znajdujące się na przedzie głowy należą do najsłabszych i najdelikatniejszych. Jednocześnie są one najbardziej narażone na szkodliwe oddziaływanie dihydrotestosteronu (DHT), a w dodatku należą do tych, które tracimy już w początkowym stadium łysienia. Ich regeneracja jest utrudniona, ale nie niemożliwa. Warto mieć jednak świadomość, że preparaty skutecznie oddziałujące na koronie głowy, z przodu będą mniej efektywne.

  c) Sposoby na wypadające włosy

  Istnieje wiele sposobów na wypadające włosy, aczkolwiek trzeba pamiętać o tym, że raz zapoczątkowanego łysienia nie da się już zatrzymać – można próbować zminimalizować jedynie jego skutki. Jak tego dokonać? Część osób decyduje się na zmianę diety, dzięki czemu włosy otrzymują potrzebne im białko, cynk, kwasy tłuszczowe oraz minimum zalecanej dziennej dawki witaminy C, B i A. Przydatne jest również spożywanie co najmniej ośmiu szklanek wody dziennie.

  Osoby, które zauważą pierwsze, wyraźne oznaki wzmożonej utraty włosów decydują się również na ich odpowiednie zaczesywanie. Panowie maskują ubytki za pomocą tzw. „zaczesów”, natomiast kobiety wolą natapirować włosy zebrane w koński ogon, dzięki czemu fryzura wydaje się bujniejsza.
  Innym sposobem chwilowo powstrzymującym wypadające włosy jest zażywanie rozmaitych preparatów na ich porost lub wzmocnienie. Większość z nich zawiera olej z jojoby lub ziaren pszenicy, lanolinę, wyciągi z ziół chińskich, aminokwasy, witaminy z grupy B, hormony, mocznik, chlorowodorek tetrakainy czy też sulfanilamid. Niektóre z tych środków wpływają również na poprawę wyglądu skóry i paznokci.

  Najbardziej radykalnym rozwiązaniem jest przeszczep włosów. To zabieg inwazyjny, wykonywany pod znieczuleniem. W jego trakcie pobiera się pasek skóry (np. zza ucha), a następnie dzieli się go na mikro – i minigrafty, zawierające kilku pojedynczych włosów. Wszczepia się je w bezwłose miejsca, w odległości mniejszej niż milimetr. Zabieg może trwać kilka godzin w zależności od ilości graftów do przeszczepienia.

  d) Co to jest terapia laserowa?

  Jak sama nazwa wskazuje, terapia laserowa jest serią zabiegów, przy których wykorzystuje się laser, a ściślej ujmując intensywne promieniowanie w pewnym spektrum światła. Oznacza to naświetlanie patologicznego, schorowanego lub zainfekowanego miejsca określoną dawką promieniowania. Okazało się bowiem, że światło lasera posiada unikalne właściwości, które są przydatne przy zwalczaniu niektórych rodzajów bólu, pewnych schorzeń oraz stanów zapalnych.
  Terapię laserową wykorzystuje się również przy wzmocnieniu włosów. Niestety, jest to proces bardzo długotrwały, gdyż początkowo zabiegi należy wykonywać regularnie przez cały rok, a następnie powtarzać je co miesiąc.

  e) Czy solarium / opalanie się na słońcu niszczy włosy? Jak chronić?

  Chociaż nasze włosy są bardzo mocne, to jednak po pewnym czasie wykazują uszkodzenia związane z nadmierną ilością zabiegów pielęgnacyjnych oraz działaniem czynników mechanicznych i atmosferycznych. Do tych ostatnich zalicza się m.in. szkodliwą działalność promieniowania słonecznego. Odpowiada ono za rozjaśnianie włosów, osłabianie ich struktury białkowej oraz ich wysuszanie. Jeśli chcemy tego uniknąć, to powinniśmy w słoneczny dzień nakładać okrycie na głowę (chustę, kapelusz, czapkę). Można też zastosować kosmetyki z filtrami neutralizującymi promieniowanie ultrafioletowe.

  Włosy nie lubią gorącego powietrza – przeszkadza im zarówno strumień gorąca z suszarki, nadmiernie rozgrzana woda do spłukiwania włosów, jak i pobyt w solarium. Zniszczeniu ulega wierzchnia warstwa włosa, co skutkuje wyparowywaniem wody lub powstawaniem bąbelków z gotującą się wodą na włosie. W efekcie włosy są pozbawione połysku, kruche i delikatne. Łamią się w miejscu powstawania bąbelków z wodą lub w ich pobliżu.

  f) Czy przedłużanie lub zagęszczanie może uszkodzić moje włosy?

  Wszystkie zabiegi fryzjerskie, jeśli zostaną nieprawidłowo przeprowadzone mogą uszkodzić włosy. Są też jedną z częstszych przyczyn łysienia.
  W przypadku przedłużania bądź zagęszczania mamy do czynienia z doczepianiem bądź doklejaniem dodatkowych pasem do naszych włosów. W przypadku metody Micro Rings Hair Extension chodzi o doczepienie kosmyków za pomocą aluminiowych obrączek. Rezultat jest zadowalający przez ok. 4 – 6 miesięcy. Po tym czasie widać już istotną różnicę między doczepami a włosami naturalnymi. Poza tym te ostatnie są osłabione, gdyż obciążają je wspomniane obrączki. W efekcie włosy stają się kruche i łamliwe; mogą wypadać. Podobny wpływ na kondycję włosów obserwuje się w przypadku metody Easy Hair.

  g) Jak skutecznie walczyć z łupieżem?

  Powszechnie przyjmuje się, że skuteczne w walce z łupieżem są preparaty zawierające tlenek 2-pirydynotiolu, związki kwasu salicylowego, dziegieć. Bardzo pomocne są także środki, w których składzie znajduje się ketokonazol i itrakonazol – można je znaleźć w niektórych szamponach przeciwłupieżowych (np. Nizoral). Wszyscy ci, którzy korzystają z tych związków oraz leków przeciwgrzybicznych powinni pamiętać o jednoczesnym leczeniu bądź przemywaniu wszystkich zmian skórnych, owłosionej skóry głowy oraz o odkażaniu bielizny i ubrań.
  Wśród sprawdzonych preparatów znajduje się także oliwka salicylowa, którą można odrobinę podgrzać przed nałożeniem na głowę. W zaawansowanym stadium przydatne są środki na bazie sterydów, które przyjmuje się na ogół przez 7 – 14 dni.

  h) Jakie są najczęstsze czynniki powstawania łupieżu?

  Najważniejszym czynnikiem odpowiadającym za powstawanie łupieżu jest grzyb Pityrosporum ovale. Część specjalistów uznaje, że żyje on na ludzkiej głowie i dopiero pod wpływem dodatkowych czynników ujawnia swoją obecność. Niestety, na razie nie udało się dokładnie ustalić, jakie elementy pobudzają Pityrosporum ovale do szkodliwej działalności.
  Z obserwacji wynika, że łupież może się pojawić w wyniku nieprawidłowej diety (szczególnie, gdy jest ona uboga w cynk) lub w związku ze stosowaniem kosmetyków podrażniających skórę głowy. Niekiedy winna jest wszystkiemu woda, w której znajduje się za dużo chloru.

  i) Jak prawidłowo myć włosy?

  Regularne mycie włosów oraz nakładanie na nie odżywki sprawia, że stają się lśniące i odpowiednio nawilżone. Większość ludzi traktuje mycie włosów jak czynność mechaniczną, tymczasem może to być również doskonała forma masażu, sprzyjająca zdrowemu wzrostowi włosów.

  Prawidłowe mycie możemy podzielić na kilka etapów:

  1. Zmoczenie włosów ciepłą (ale nie gorącą!) wodą.Włosy
  2. Roztarcie niewielkiej ilości szamponu między palcami i delikatne nałożenie go na włosy. Masowanie szamponem zaczyna się od czoła. Warto robić to drobnymi, powolnymi i okrężnymi ruchami w stronę czubka głowy. Czynność tę należy powtórzyć od boków do czubka głowy, a później na karku i potylicy. Trzeba przy tym uważać, aby nie ciągnąć palców po skórze, a raczej delikatnie je unosić i przesuwać. Masaż przy użyciu szamponu powinien trwać ok. 2 min., przy włosach długich – 3 min.
  3. Spłukiwanie powinno być długotrwałe, dzięki czemu zostaną usunięte wszystkie pozostałości po kosmetykach pielęgnacyjnych oraz po szamponie. Podczas płukania można masować delikatnie włosy – koniecznie od powierzchni włosów do ich końców, co jest zgodne z kierunkiem ułożenia łusek w warstwie łuskowatej.
  4. Odżywkę należy rozprowadzić najpierw na dłoniach, a dopiero później nanieść ją na włosy.
  5. Czas na delikatne osuszenie włosów bądź wygniecenie ich ręcznikiem, który doskonale wchłania wilgoć. Nie wolno wykręcać, wyżymać lub targać włosów, które się wtedy łatwiej plączą i są podatniejsze na złamania.

  Artykuł powstał przy współpracy kliniki HandsomeMan

  Skomentuj →

Photostream